Jak na věc


článek s reportážními prvky co to je

Znečištěný vzduch významně zvyšuje počty obětí koronaviru, ukazují první studie

    Výrazný pokles ekonomické aktivity na severu Indie kvůli šíření koronaviru vedl k tomu, že z řady velkých měst jsou nyní vidět vrcholy Himalájí. Lidé hlásí, že je pozorují poprvé po desítkách let. Fotografiemi zasněžených vrcholů zaplavili sociální sítě.
    Poslední studie se zaměřila na situaci v USA a publikovali ji zatím jako nerecenzovanou vědci z Harvardu. Rozsáhlá analýza zkoumá téměř 98 procent území USA a zaměřuje se na souvislost mezi kvalitou ovzduší v daných oblastech a úmorností na koronavirus.
    Velmi nepříznivé počasí čeká východní polovinu USA během neděle a pondělí. Přímo nad pevninou se totiž prohloubí mohutná tlaková níže. Ta přinese silný vítr s nárazy i přes 100 km/h, vydatné deště a na sever i husté sněžení.
    Včera na řadě míst ještě převládalo oblačno, ale dnes se již zcela vyjasnilo (na celém území je hlášeno jasné nebe). Podobné počasí u nás navíc vydrží po většinu příštího týdne. Navíc ještě porostou teploty. Dnes se denní maxima očekávají kolem 15 °C.
    Včera se na velké části našeho území vyskytovaly sněhové přeháňky. Ty na řadu míst přinesly od poprašku po pár centimetrů sněhu. Zcela výjimečná situaci nastala na severním okraji Beskyd ve večerních hodinách.


Silné bouře ochladily severní Atlantik, u nás se to může projevit horkým létem

    Suché počasí v posledních dnech v kombinaci s neopatrností lidí způsobilo celou řadu rozsáhlých požárů především na východě Evropy a na Balkáně. Nejvíce problémů způsobil rozsáhlý požár v uzavřené oblasti okolo Černobylu na Ukrajině.
    Dnešní ráno bylo rekordně chladné. Na řadě stanic byly dokonce naměřeny nižší teploty než za celou zimu. Vůbec nejnižší teplota byla naměřena v Jizerských horách, kde v osadě Jizerka klesla až na -22,8 °C, což je vůbec nejnižší hodnota zaznamenaná v letošním roce na našem území.
    Pro počasí ve střední Evropě je rozhodující to, jak vypadá situace v severním Atlantiku. Chladnější vody se aktuálně nacházejí hlavně v subpolárních severních oblastech, což bylo způsobeno intenzivní cyklonální činností během druhé poloviny zimy.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00