Jak na věc


říkaní k vánoční přání

Říkání mladšího družby nad pivem (vínem)

    Kdo by neznal vílu s modrým věnečkem z kvítí na zlatých vláskách oblečenou v bílých šatičkách? Tento třináctidílný kreslený seriál natočil podle předlohy Václava Čtvrtka v roce 1975 režisér Václav Bedřich. Celým kresleným večerníčkem diváka provází hlas Jiřího Hrzána.
    Když Bůh stvořil tuto zemi s nesčetnými dary svými, láska jeho odvěká, stvořila i člověka. Adam sám se však málo bavil, proto k němu Pán Bůh pravil: Není dobře tvoru mému, býti v ráji samotnému. Proto ihned pro úlevu, dostal Adam ženu Evu. Této rajské události, všímal sobě ženich dosti. Proto se moudře rozhodl, že vstoupí v stav manželský, tak, jak velí řád křesťanský. Po nivnických cestách chodil, studenou se vodou brodil, aby našel ze všech nejlepší a nejkrásnější, která s ním bude žít do smrti nejdelší.
    Najdeme zde například beránka Kudrnu, loupežníka Vešmyšku, mužíka Trnečeka, Kordulku, Širokou bábu a další. Mezi všemi těmito postavičkami protancuje víla Amálka, která jde sice na konci seriálu spát až do jara, ale protože je kouzelná, tak se k nám může čas od času vrátit a to i ve chvíli, když je venku mrazivá zima.


Říkání mladšího družby nad slépkú

    A Ty, pane ženichu, nediv se, že mně není do smíchu. Bereš mně nejlepší kamarádku z mládí, ale v poslední době neměla u mne stání. Jen za tebou pospíchala, aby dnes do Tvých rukou se Ti dala. Rodiče a sestru má opustit a už jen s Tebou v lásce žít. Proto s láskou se k ní vždycky schyluj, jako dosud vždy ji miluj. Vracej se domů za klekání, ať má tvoje žena klidné spaní.
    Na lesním paloučku se udělala mlha, zafoukal vítr a kde se vzala, tu se vzala panenka v bílých šatičkách a s modrým věnečkem na hlavě. Dostala jméno Amálka. Amálka umí krásně tancovat a celý večerníček je nejen plný jejího kouzelného tanečku, ale je plný také opravdových kouzel a různých postaviček.
    A ty nevěsto milá, hodina se přiblížila, kdy máš svůj vínek z rozmarýnu složiti a k ženichovi přistoupiti. Nech Vám v tomto novém žití slunce lásky navždy svítí. Ať vás všechno dobré pojí a zlá vášeň nerozdvojí.
    dovolte mně, abych Vás jménem nevěsty a ženicha co nejsrdečněji přivítal a pozvedl číši k slavnostnímu přípitku na jejich zdraví, štěstí a spokojenost na společné cestě životem.


Videa k pohádce Říkání o víle Amálce (13)

    1. Jak nechala stát myslivce Mušku v lese 2. Jak potkala beránka Kudrnu 3. Jak našla kámen mutáček 4. Jak seděla v zelené kleci 5. Jak se udělala ptáčkem 6. Jak zatančila králi 7. Jak obrátila potok 8. Jak jí vodník Kebule málem řekl sedm 9. Jak přetancovala obra Hrompace 10. Jak pomáhala ježkovi s horkou tlapkou 11. Jak vyléčila ty dva, Hrompace a Ohniváče 12. Jak potkala oříškového panáčka 13. Jak odešla spát až do jara
    To se vám jednou, na lesním paloučku, udělala taková divná mlha. Malilinko do ni zafoukal vítr a stála tu panenka. Tato panenka si začala říkat víla ...
    Vzácní svatební hosté, utište se prosím Vás na chvíli, řeknu jen pár slov. Dávám Vám mnoho díků za to, že jste přišli k svatebnímu stolu a přinesli každý pěkný dar ze svého domu.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00