Jak na věc


špalíček ostrava hrabůvka hračky

Výběrová bibliografie ke kramářským tiskům

    Špalíček je určen pro každého, koho zajímá, jak žili a čím se bavili jeho prapradědové a prababičky, pro ty, kdo hledají netradiční zábavu, poučení a inspiraci pro vlastní tvorbu. Kramářské tisky nebyly určeny pro tichou zábavu v koutku, ale ke zpívání a vyprávění.
    Dvě muzea, jedna písnička. Stalo se ve Skutči - mládeži přístupno pouze v doprovodu rodičů! Virtuální výstava ze sbírek Městského muzea Skuteč a Knihovny Národního muzea.
    Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.
    K popisu kramářských tisků pro databázi knihovny je použit XML formát dle mezinárodní iniciativy TEI (Text Encoding Initiative). Pro snadné vytváření popisných záznamů v tomto formátu byl vytvořen program Ignis, který je dostupný na stránce http://code.google.com/p/ignis/ pod Open Source licencí k bezplatnému užívání.


Digitální knihovna kramářských tisků

    Digitální knihovna kramářských tisků umožňuje z pohodlí domova prohlížet staré tisky a studovat je. Ani tak se ovšem nevyrovná přímému kontaktu se sbírkovým předmětem. Proto upozorňujeme na možnost zhlédnout některé kramářské tisky ze sbírek Knihovny Národního muzea na výstavě Smrt kmotřička, která probíhá od od 18. června 2014 do 23. února 2015 v prostorách Českého muzea hudby. Výstava představuje smrt jako umělecký námět a snaží se přiblížit různé pohledy a proměny vnímání smrti v toku času. 
    V Nové budově Národního muzea pomalu končí výstava Hilsneriáda. Masaryk jako disident uvnitř davu, která doprovází výstavu Fenomén Masaryk. Mezi vystavenými sbírkovými předměty reflektujícími jakým způsobem se utvářel názor veřejnosti na údajnou rituální vraždu Anežky Hrůzové v Polné, z níž byl obviněn Leopold Hilsner, jsou i písně publikované ve Špalíčku.
    Internetová knihovna, ve které najdete digitální kopie tisků ze 17. - 19. století. Umožňuje prohlížet a prohledávat téměř 4000 drobných tisků a špalíčků – podomácku vázaných knížek kramářských písní, modliteb a dalších tisků.
    Dokument o nadšení a neuvěřitelných výkonech dětí, které do té doby nikdy nenapadlo poslouchat klasickou hudbu (2009). Dokument v roce 2010 získal cenu Nadace Dagmary a Václava Havlových na festivalu Zlatá Praha a také byl oceněn 2. místem na Arsfilmu v Telči. Scénář a režie O. Sommerová


Hilsneriáda. Masaryk jako disident uvnitř davu.

    Špalíček je koncipován jako otevřená digitální knihovna a může zpřístupňovat obsah z různých zdrojů. V případě zájmu o spolupráci si prosím přečtěte základní informace o spolupráci nebo nás rovnou kontaktujte.
    Nabízíme bytový textil do domácností i do hotelů např, povlečení bavlněné, povlečení krepové, povlečení flanelové, povlečení dětské, prostěradla bavlněná, prostěradla froté, prostěradla flanelová, ubrusy, ubrousky, utěrky,deky, polštáře, mikro deky a další.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00