Jak na věc


adventní svícen na stůl podlouhlý foto

adventní svícen na stůl podlouhlý

    Belgičané dárky na Vánoce příliš neřeší, protože děti hračkami obdarovává už Mikuláš 5. prosince, kdy děti nechávají přede dveřmi velké látkové boty, aby je pak ráno našly naplněné hračkami a cukrovinkami.
    Švédové místo adventního věnce zdobí lišejníkem speciální podlouhlý adventní svícen. O Štědrém dnu se objevuje tzv. julbord, vánoční švédský stůl, na kterém nechybí různě ochucení sledi, vejce, kaviár, velká pečená šunka nebo krocan, rýžová kaše se smetanou, perníčky a typický vánoční nápoj glögg (víno svařené s kořením, hrozinkami, mandlemi a tvrdým alkoholem).
    I v Řecku stejně jako jinde v Evropě zdomácněl od 19. století zvyk zdobit vánoční stromeček. Dříve se hlavně na ostrovech a v přímořských oblastech zdobily dřevěné vyřezávané loďky, se kterými děti chodily na koledy.
    Ve Francii to nemají děti úplně jednoduché. Dárky jim nosí také 25. ráno jako v Anglii. Ale nosí kdo? To není tak jednoduché. Někdy je to Ježíšk (Petit Jesus) jinde je to Pére Noel.


Do Šanělska připlouvají Vánoce na lodi

    Vrcholem Vánoc jsou ve Španělsku až Tři králové. V přístavních městech připlouvají na bárkách, jinde jezdí na velbloudech. Tři králové taky ve Španělsku nadělují dárky. Podává se tříkrálový věnec, do kterého se zapéká jako překvapení mince, fazole nebo drobná hračka. Kdo překvapení najde, smí celý den nosit na hlavě tříkrálovou korunu.
    Dárky se rozdávají na Štědrý večer po jídle. Nosí je skřítek Tomten, který je nefalšovaným mixem mezi skřítkem, Santa Clausem a svatým Mikulášem. Obvykle zabuší v podvečer na dveře a shání se po hodných dětech.
    TŘEBÍČ - Ve čtvrtek 26. září večer si obsluha městského kamerového dohledového systému všimla na Masarykově náměstí nákladního vozidla, které poškodilo čtyři sloupky zábradlí a pokračovalo v jízdě po Bráfově třídě. Strážníci vozidlo zastavili ve Sportovní ulici a na místo přivolali policisty z oddělení dopravních nehod, kteří si celou záležitost převzali k dořešení.
    Rozsvícené stromy na náměstí, blikající světýlka ve výkladních skříních, koledy, cukroví, nervozita rodičů a dychtivé očekávání v očích dětí. Podobně to vypadá v České republice, ale i jinde v Evropě. Přesto mají jednotlivé státy svá specifika.


Británie Vánoce spojuje s královnou

    Vánoce se ve Francii výrazně liší podle jednotlivých regionů. Liší se i vánoční menu. Často se na vánoční tabuli objeví burgundské šneky nebo lanýže. Tradičním desertem ve tvaru polínka dřeva se spoustou čokolády je roláda buche de Noel.
    Alsasko ? pomezí Německa a Francie se pyšní tím, že se právě tady zrodila tradice zdobit vánoční stromeček v takové podobě, jakou známe dosud. Na vánočních stromcích se v Německu nešetří. V domácnosti mají většinou kromě toho v obývacím pokoji ještě jeden menší, kterému se říká andělské zvonění, ověšený zvonečky a rolničkami.
    JEMNICE - V neděli 6. října vypátrali policisté v Jemnici celostátně hledaného muže. Kolem osmé hodiny večer ho nalezli v domě na ulici Na Předlískách. Na čtyřiadvacetiletého muže vydal v druhé polovině září soud příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. Policisté hledaného muže zadrželi a následně ho odvezli do brněnské věznice.


Vánoční svátky se neslaví v celé Evropě stejně

    Ve Španělsku je Štědrý den kulinářským vrcholem roku. Podává se pečený krocan nebo kapoun s nádivkou z kaštanů nebo jablek či sušených švestek a piniových oříšků. Oblíbená je taky jehněčí či kůzlečí pečeně. Po večeři se popíjí Cavu, španělské šumivé víno, zpívají se koledy, nejmladší člen rodiny umístí do betléma Ježíška, o půlnoci se chodí na mši.
    TŘEBÍČ – Ve čtvrtek 17. října odpoledne přijali strážníci informaci o tom, že v ulici Hadlíz znečišťuje veřejné prostranství skupina zřejmě podnapilých osob. Danou lokalitu okamžitě začala monitorovat obsluha městského kamerového systému, která zaznamenala větší skupinu lidí. Na místo vyjížděly dvě hlídky strážníků. Jakmile je děti z Jemnicka spatřily, pokusily se z místa utéci, v čemž jim strážníci zabránili. Na místě se nacházely nedopité lahve s alkoholem, které mládež údajně nalezla. U všech byla provedena dechová zkouška. U pěti chlapců a jedné dívky ve věku 14 a 15 let s pozitivním výsledkem od 0,12 až po 0,71 promile alkoholu v dechu. Všichni byli předání policistům k dalšímu opatření.


Francouzskou vánoční dekorací je dřevo

    TŘEBÍČ – V pátek 18. října ráno přijali strážníci informaci o tom, že v hotelu na spodní straně Karlova náměstí došlo k fyzickému napadení. Poškozenému muži byla na místo přivolána rychlá záchranná služba, která mu ošetřila tržné zranění v obličeji. Pachatel z místa události před příjezdem hlídky strážníků utekl přes balkon, okno a střechu do židovského města, kam byla okamžitě vyslána další hlídka strážníků. Na základě popisu pachatele byl zadržen dvaačtyřicetiletý muž z Pyšela, který se strážníkům schovával za zaparkovaným vozidlem. Pro podezření ze spáchání trestného činu byl předán Policii ČR.
    Kromě stromečku se v Polsku tradičně staví i jesličky. Dárky se rozdávají ještě před večeří, která má dvanáct chodů. Tradiční jsou ryby, ale stále častěji se prosazuje krocan. Sladkou pochoutkou je tzv. makůvka (rohlík namočený ve sladkém mléce a máku).
    Vánoce nejsou výsostně rodinnou záležitostí. Kromě příbuzných se na Štědrý den u stolu potkávají i přátelé a přátelé přátel. Večeří se prakticky až do noci a jen tak mezi řečí se také u stromečku rozdávají dárky.
    Tady Vánoce zpravidla začínají rozsvícením jedle na Trafalgar square jedním ze členů královské rodiny. Typickou výzdobou je věnec z cesmíny a břečťanu pověšený na dveřích a jmelí nade dveřmi.


Německo je domovem vánočních stromečků

    TŘEBÍČ - Ve čtvrtek 10. října zastavili policisté po osmé hodině večer v Třebíči na Lavického ulici vozidlo Škoda Fabia a provedli kontrolu. Řidičkou byla třiačtyřicetiletá žena z Třebíčska, která u sebe neměla řidičský průkaz. Policisté u ní provedli dechovou zkoušku a naměřili řidičce hodnotu 0,72 promile alkoholu. Obdobnou hodnotu u ní ukázala také opakovaná zkouška a požití alkoholu před jízdou žena i přiznala. Policisté jí zakázali pokračovat v další jízdě. Žena je podezřelá ze spáchání přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.
    Vánoce trvají ve Švédsku až do svátku sv. Knuta (13. leden). V tento den se slavnostně odstrojuje vánoční stromeček. Obvykle je to spojeno s řadou dětských her a tanců.
    Stejně jako při jiných svátcích i o Vánocích se peče speciální druh pečiva ? Kristův chléb (Chrisopsomo). Je hodně zdobný a různě tvarovaný. Tradičním pokrmem je také novoroční krůta.
    Až dotud se vlastně anglické a české vánoční svátky příliš neliší. Britové ale neznají štědrovečerní večeři. Tu nahrazuje slavnostní oběd podávaný na Boží hod. Předkrmem je většinou hrachová polévka a šunka. Hlavním chodem je krocan s kaštanovou nádivkou. Nechybí ani anglický pudink, který představu Středoevropana o pudinku nesplňuje ani v nejmenším. Dárky nosí Otec Vánoc a naděluje je ráno. Druhý svátek vánoční (Boxing Day) je vyhrazen pro návštěvy známých a příbuzných.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00