Jak na věc


az kvíz na cestách

Autor: Hana Husovská | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

    Zde ovšem přicházejí ty pravé nervy. Petrovi je dovoleno se dívat pouze na obrazovku na stolečku, kde nevidí barevně rozlišená políčka. Divákům se však naskýtá pohled na velkou obrazovku za ním, kde stejně jako v televizi mohou se zatajeným dechem sledovat, jak nicnetušící soutěžící přeskakuje vyšší částky a kliká těsně vedle. Pět set, dvě stě a dvě stě, poukázka za devět set korun do obchodů nákupního centra je Petrova.
    Znovu se ozývá znělka a Lukáš volí políčko číslo dvacet pět. Správně odpovídá na první otázku a pětadvacítka se rozsvítí modře. Petr chce třináctku, nejčastěji volené číslo. I on zná správnou odpověď a poměr modré a oranžové se v pyramidě vyrovnává. Oproti televizi se ve hře objevují i obrázkové nebo zvukové otázky jako například fotografie rožnovského skanzenu s dotazem, kde se nachází. „Z Rožnova je náš pan režisér, proto se tam ta otázka objevila,“ žertuje moderátor směrem k režisérovi Ladislavu Cmíralovi. Kromě toho se nákupním centrem rozeznívá melodie z Indiana Jones nebo Satisfaction od Rolling Stones. Vyrovnaný první souboj nakonec uzavírá Jack Kerouac se svým dílem Na cestě a Petr se stává prvním finalistou.
    První hra končí. Moderátor se loučí, diváci nadšeně tleskají a aktivní důchodkyně se vydávají na autogramiádu Aleše Zbořila, která se koná hned vedle pódia. Během dne se takových soubojů odehraje ještě pět, pak AZ-kvíz vyrazí na svých cestách zase o kus dál.


První kávu jsem si z Nikaraguy přivezl v batohu, říká botanik Peter Haninec

    A už přicházejí Lukáš a Petr, účastníci prvního kola první hry. Lukáš, který si vylosoval modrý stoleček, je o něco mladší než Petr. „Lukáši, odkud jste, co děláte, čím se zabýváte?“ zpovídá Aleš Zbořil prvního soutěžícího stejně jako na televizní obrazovce. Lukáš je asi pětadvacetiletý advokátní koncipient z Brna. V AZ-kvízu už byl pětkrát, takže má doma i účastnické tričko. Petr je operátor na lince a volný čas tráví hlavně se ženou.
    Finále přináší, alespoň pro mne, jediné zklamání celé hry. „Na rozdíl od televizní verze nepoužíváme ve finále písmena, ale čísla,“ vysvětluje moderátor. Žádné H jako Hugo se tedy nekoná. A já se tak těšila, jaká přirovnání soutěžící vymyslí. Petr z prvního kola doplňuje u modrého stolečku Iva a finále začíná. Oba postupují prostředkem pyramidy směrem nahoru, Ivo ale nezná autory skladby Holubí dům Jiřího Schelingera. Petr mu toto políčko přebírá a následně Ivovi zablokuje cestu po pravé straně pyramidy. „Když se něco nedaří a vývoj má nepříznivou tendenci, užíváme rčení, v němž slyšíme dvě číslovky. Odkud a kam tedy taková věc jde?“ zní poslední otázka, která může rozhodnout. „Od desíti k pěti,“ odpovídá Petr. „To však není váš případ,“ odvětí moderátor a blahopřeje vítězi. Operátor na lince v kárované košili tak nakonec poráží na první pohled sečtělejšího geologa a míří na bankomat.


AZ-kvíz se vydal na cesty, první zastávku udělal v Brně

    Brno – úderem jedenácté hodiny se v Nákupním centru Královo Pole začne ozývat známá znělka AZ-kvízu a na pódiu se neobjevuje nikdo jiný než samotný Aleš Zbořil. Vítá diváky i přítomné soutěžící, kterých se přihlásilo tolik, že jsou i náhradníci. „Budeme hrát každou hodinu. Čeká nás celkem šest AZ-kvízů, každý po třech kolech, včetně bankomatů. Bankomat je trochu upravený, jsou v něm poukázky, jež věnovaly obchody z nákupního centra,“ objasňuje moderátor průběh dne.
    První duben sice patří všude na světě aprílovým vtípkům, v brněnském Nákupním centru Královo Pole je však napjatá atmosféra. Jedna z nejoblíbenějších vědomostních soutěží AZ-kvíz se totiž opět vydala na cesty a hned první zastávku udělala, jen co by z jejího domovského studia v Brně-Líšni kamenem dohodil.


Upoutávka: Online rozhovor se Zvědátory Martinem Rotou a Patrikem Kořenářem

    Do druhého kola přichází Iva a Ivo a není to jen jméno, které mají podobné. Na rozdíl od první dvojice přichází oba mnohem formálněji oblečeni, jako by se snad domluvili. Člověk by až řekl, že ti dva jsou manželé. Iva je prodavačka. Ráda se stará o vnoučata a mezi její záliby patří četba a luštění. Ivo je geolog, který ve volných chvílích maluje surrealistické obrazy. Tento souboj ani zdaleka není tak vyrovnaný jako ten předchozí. Hned první otázku Iva neví, a tak její políčko přechází k Ivovi. Její nejčastější odpovědí se pak stává „netuším“. „To nezvládne,“ hodnotí smutně její situaci asi tříletá holčička z publika. Naopak Ivo zodpovídá své i Iviny otázky, a tak pyramida postupně černá. Políčko dvacet tři rozeznívá fanfáru z muzikálu Jesus Christ Superstar, jež je zároveň fanfárou i pro druhého finalistu Iva.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00