Jak na věc


bohumil doubek wpa

Bohumil Hrabal — Lidé — Česká televize

    Naše škola se od 1.září 2019 zapojila po dobu 2 let do projektu Zlepšení kvality vzdělávání na ZŠ Bohumila Hrabala reg.č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/18_064/0012874 z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání, který je spolufinancován Evropskou unií (ke stažení zde).
    Od roku 1950 bydlel Hrabal v Praze v Libni v legendární ulici Na Hrázi. Tehdy se seznámil s výtvarníkem Vladimírem Boudníkem a jeho kamarádem, básníkem Egonem Bondym: následující tři roky spolu trávili většinu volného času diskusemi o umění a filosofii, což bylo podporováno mocným pitím piva. Mezitím byla Bohumilovi v Kladně prodloužena brigáda – to ho inspirovalo k napsání dalšího textu Jarmilka. Po ukončení brigády na Kladně nastoupil v roce 1954 do zaměstnání ve Sběrných surovinách v provozovně ve Spálené ulici. O dva roky později vyšla v omezeném nákladu jeho povídková sbírka Hovory lidí, a zároveň se seznámil s Eliškou Plevovou, jíž si po pětiměsíční známosti vzal. V devětapadesátém Bohumil opět změnil zaměstnání a stal se kulisákem divadla S. K. Neumanna, kde nakonec vydržel skoro tři roky.


Základní škola Bohumila Hrabala

    Nevšední pozorovací talent a především strhující vypravěčský styl nesmazatelně zapsaly Bohumila Hrabala do české literatury druhé poloviny 20. století. Jeho literární hrdinové, které nazýval pábitelé, se občas chovají nerozumně a pošetile a hodně si vymýšlejí, přesto dokážou najít krásu tam, kde by ji nikdo na první pohled nehledal. Hrabalovo dílo bylo přeloženo do tří desítek jazyků, za svého života byl vedle Milana Kundery světově nejznámějším českým prozaikem.
    Po dlouhé cestě dorazili všichni k pomníku československých obětí. Poté následoval pietní akt, jehož součástí byl proslov a symbolická minuta ticha. I naše škola uctila památku položením květin. Všichni si připomněli oběti spjaté s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Dne 24. října 1942 bylo v areálu koncentračního tábora Mauthausen zabito 294 Čechoslováků. Jednou z obětí byla i Jindřiška Nováková, která navštěvovala naši školu.


Na základě ustanovením § 123 zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), v platném znění, a v souladu s ustanovením § 11, § 13 a § 14 vyhlášky č. 74/2005 Sb., o zájmovém vzdělávání, v platném znění stanovuji výši měsíční úplaty za zájmové vzdělávání pro školní rok 2019/2020

    Básník, spisovatel a scénárista Bohumil Hrabal se narodil v roce 1914 v Brně-Židenicích jako nemanželský syn Marie Kilianové a mladého důstojníka rakouské armády Bohumila Blechy. Ten se ovšem na nátlak svého otce k otcovství nepřihlásil. Malý Bohumil František (jak byl pokřtěn) tedy s příjmením Kilian vyrůstal u prarodičů v Brně. Matka Marie se pak jako pomocná účetní v městském pivovaru v Polné seznámila s hlavním účetním Františkem Hrabalem, a v šestnáctém roce se oba vzali. Následně otčím Bohumila adoptoval, dal mu své příjmení, a s matkou posléze i nevlastního bratra – Hrabalovým se totiž narodil syn Břetislav Josef. V roce 1918 se celá rodina odstěhovala do Nymburku, kde otec František dostal místo správce tamějšího pivovaru. Malý Bohumil rád četl a oblíbil si příběhy, které vyprávěli pivovarští dělníci, najmě ho zaujaly historky otcova bratra Josefa, jenž se u Hrabalů – tak trochu proti jejich vůli – „na kratší dobu“ ubytoval.
    Spisovatel Bohumil Hrabal zemřel v roce 1997 po pádu z nemocničního okna pražské nemocnice Na Bulovce. O rok později o něm natočila režisérka Olga Sommerová pro ČT dokument Požehnaný prokletý básník Bohumil Hrabal.
    Je velmi dobré, že se takovéto akce pořádají, neboť autenticita daného místa vede děti k vážnému zamyšlení nad historií svého národa i historií celého lidstva. Děkujeme MČ Praha 8 za organizaci této akce.
    Dne 24. 10. 2019 se uskutečnila každoroční exkurze do koncentračního tábora Mauthausen. Zúčastnil se jí výběr žáků devátých tříd základních škol v Městské části Praha 8. Městská část Praha 8 pořádá tuto exkurzi právě v tento den, protože zde tehdy byli umučeni nebo zastřeleni obyvatelé Prahy 8.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00