Jak na věc


cestička k domovu karel václav rais

Na stáncích je už listopadové číslo časopisu Dům&Zahrada

    Plánujte tak, abyste předešli složitým technickým řešením. Především hleďte na nerovnost terénu a sklon cesty! Pokud se bude svažovat, omezte k úpravě povrchu písek a štěrk. Museli byste zajistit jejich nesplavování obrubníky, přehradními vodními kanály apod. Zkuste dát přednost cihlám, větším kamenům nebo deskám s drsným povrchem, které lze pevně zakotvit. Do prohlubní, kde se drží vlhko, nebudeme dávat dřevěný podklad, jako jsou pražce apod. Ty se na druhou stranu výborně hodí do svahů, kde vytvoří kaskádovitou cestu.
    Doufáme, že se vám budou materiály líbit a budeme rádi, když nám napíšete i vaši zpětnou vazbu, inspirační náměty či připomínky k vylepšení.
    Zapojit se mohou rodiny s malými, ale i většími dětmi, manželé i prarodiče. Byli bychom rádi, abyste se vzájemně obohatili tím, co v neděli na bohoslužbě načerpáte - můžete se společně zamyslet nad evangeliem či nad kázáním a toto své povídání o Božích věcech shrnout do modliteb, které vám nabízíme pro dané období. Věříme, že těm, kteří se poctivě budou snažit, pomáhat si a povzbuzovat se, se podaří objevit, že záleží na nás, jak dny nového liturgického roku prožijeme s našimi nejbližšími.
    Naplánování zahradní cestičky je nejjednodušší věc. Vymyslíte si tvar, odkud kam povede, a rozmyslíte si, z jakého bude materiálu. Zbytek už je o dost složitější.


ŘÍJNOVÁ CESTIČKA K BOHU

    Díky další cestičce na měsíc květen budeme mít možnost dovědět se víc o životě Matky Boží, ale i o různých osobnostech, které ji uctívaly a důvěřovaly jí ve svém životě. Nechejme se i my inspirovat vzory svatých a jejich vztahem k Panně Marii. Pracovní list a další materiály naleznete ke stažení níže. Výbornou pomůckou k této cestičce budou "Májové úvahy na každý den", které jako májové čtení zpracoval P. Václav Fojtík a soubor otázek o Panně Marii z brněnského katechetického centra (Hříčky do krabičky).
     Celý program je nazván Cestička k Bohu, plán cestičky je ke stažení a vlastnímu vytisknutí zde (pdf: 1,72 MB); zde jako obrázek (1. strana ke stažení - jpg: 2,54 MB; 2. strana s úvodem a instrukcemi - jpg: 1,06 MB). Vše je připraveno pro velikost formátu A2. Většinou doma nemáte tiskárnu pro větší formát, můžete tedy využít kopírovací centrum ve vašem okolí.
    Cestička k domovu, známě se vinejedna noha za druhou, prachem se šinecesta se klikatíplná krve, kamenůcestička míří k domovuk pramenům
    na této stránce naleznete různé materiály, které vám mohou pomoci na cestě předávání víry vašim dětem. Jedná se o Cestičku k Bohu a její různé celky a varianty, ale také o jiné projekty ať již verze papírové či mobilní.


VELKÁ FOTOGALERIE: Posezení na čerstvém vzduchu

    Teď je ještě otázka, co mezi kameny, cihly nebo dlaždice. Spáry můžete vyplnit betonem nebo speciální spárovací hmotou pro tyto případy určenou. Více se však osvědčí písek, který je pevný, snadno se s ním pracuje a dobře vypadá. Jelikož však skrz něj může prorůstat plevel, je dobré ještě před položením kamenů nebo dlažby vložit mezivrstvu z netkané textilie.
    ZAČÍNÁME 1. července 2019!!!Pokud jste si aplikaci nainstalovali již v minulých dnech, bude nutné ji ještě aktualizovat přes Google Play. Za komplikace se vám omlouváme.


PRÁZDNINOVÁ CESTIČKA K BOHU

    Co všechno v aplikaci najdete?Modlitby - i když jsou prázdniny, nezapomínejte na Pána Boha. Můžete si vybrat z nabídky ranních a večerních modliteb či modliteb před jídlem. Také během prázdnin můžete prosit a děkovat za různé lidi nebo situace v životě, nabídneme vám několik variant. Možná se vám některé modlitby zalíbí a naučíte se je zpaměti.Hesla pro děti a Fotocitáty (nejen) pro rodiče - každý den do aplikace přibude nové heslo s obrázkem a krásná fotografie s citátem. Tyto myšlenky vás daným dnem mohou provázet a budete se k nim moci vracet.Příběhy pro děti - na každý týden jsme pro vás připravili napínavý příběh ze života od spisovatele Josefa Janšty. Zobrazit si ho budete moci vždy v pondělí ráno.Neděle v rodině - může u vás začít hned v sobotu večer. Po 17 hodině už bude ke stažení úryvek evangelia z nadcházející neděle. K nedělnímu evangeliu v aplikaci najdete zajímavé zamyšlení, kvíz, komiks či omalovánku. Vše si můžete pročíst a připravit se tak na prožívání nedělní bohosluž
     • u kněží, kteří si plakáty objednali do farností• na centrech pro rodiny v jednotlivých děkanátech
    Po nákresech vyznačte cestičku přímo v terénu. Tam teprve zjistíte, jestli neděláte chybu, protože můžete opominout třeba to, že cestička bude procházet výraznou prohlubní, kde se bude držet voda, apod.
    Výběr je velmi bohatý. Pokud budete chtít cesty trvanlivé několik desetiletí, sáhněte po přírodním kameni nebo po betonu. Chcete-li něco opravdu šik, pak zvolte dřevo. To se musí pravidelně udržovat, ale dnes jsou na trhu i exotické druhy, které vydrží hodně, a navíc jsou tlakově impregnovány, takže jejich životnost je opravdu vysoká.


MOBILNÍ PRÁZDNINOVÁ CESTIČKA K BOHU

     Metodiky jsou pouze v elektronické podobě připraveny zde ke stažení:• Metodika-verze-pro-DOSPELE.pdf (2,53 MB) • Modlitby-k-Cesticce.pdf (0,97 MB)• Metodika-pro-deti-ADVENT.pdf (260 kB) • Metodika-pro-deti-VANOCE.pdf (264 kB)• Metodika-pro-deti-MEZIDOBI-1.pdf (200 kB)• Metodika-pro-deti-POSTNI-DOBA.pdf (278 kB)• Metodika-pro-deti-VELIKONOCNI-DOBA.pdf (262 kB)• Metodika-pro-deti-MEZIDOBI-2.pdf (232 kB)• Metodika-pro-deti-PRAZDNINY.pdf (336 kB)• Metodika-pro-deti-pol.srpna-a-zari.pdf (189 kB)• Metodika-pro-deti-15.zari-2.rijna.pdf (268 kB)• Metodika-pro-deti-2.říjen-.pdf (323 kB)• Metodika-pro-deti-listopad-.pdf (323 kB)
    U jednodušších chodníčků, jako jsou volně ložené betonové desky či kameny, můžete použít jen písek. Ale stále se snažte ho pečlivě udusávat a prolévat.
    Cestička k domovu, do hlubokých lesůbatoh vzpomínek na zádech si nesuslunce se tříštío hroty bílých skalrybník se blyštíjak rád bych spal
    Přejeme požehnanou postní dobu a věříme, že snaha o konání dobra se projeví ve vašich rodinách, ve vašem okolí a že i díky vám bude svět krásnější.
    Pracovní list si můžete stáhnout v černobílé nebo barevné variantě – nezapomeňte si vytisknout i zadní stranu, kde najdete příběh a informace. Cestička tentokrát vybízí k denní modlitbě a psaní deníku. Právě prázdniny jsou příležitostí k prožití nevšedních okamžiků na rodinných dovolených, táborech, poutích, výletech,... a nyní je možnost si tyto krásné zážitky zapsat do prázdninového deníku.


Postavte si na zahradě cestičku

     S nadcházejícím novým liturgickým rokem chceme nabídnout možnost prožít ho intenzivněji v modlitbě. Připravili jsme plakát s cestou přes všechna liturgická období až ke slavnosti Ježíše Krista Krále, na němž jsou připravená prázdná místa - stopy, které smíte vyplnit tím nejlepším, co můžete druhým nabídnout - ať již modlitbou v rodinách, dobrým skutkem, poděkováním či vykonáním dobra pro farnost nebo blízké.
    Cestička v okrasné zahrádce je oproti tomu jakousi naučnou stezkou, která nás provází po nejzajímavějších místech, kde se otvírají nejhezčí výhledy. Nebývá proto přímá, ale „obtéká“ mírnými oblouky jednotlivé záhonky od vyhlídky k vyhlídce či k odpočívadlu. I ona však musí umožnit bezpečný přístup s „dopravním prostředkem“, aniž by došlo k poničení okolní vegetace.
    Pro zahrady potřebujete i cestičky. Bez nich budete šlapat ve vysoké trávě nebo v bahně. Cestička dodá zahradě šmrnc a funkci. Tak si cestičky postavte.
    Na postní dobu jsme pro vás připravili pracovní listy v několika barevných variantách, které si můžete zdarma stáhnout a vytisknout podle potřeby. Přední strana listu obsahuje cestu postní dobou a ve spodní části najdete stručnou legendu k vyplňování jednotlivých symbolů a obrázků. Pokud byste se chtěli víc inspirovat, vytiskněte si pracovní list oboustranně. Zadní strana obsahuje podrobnější popis, jak je možné úkoly plnit.


MATERIÁLY KE STAŽENÍ A VYTIŠTĚNÍ:

    Cestička k domovu, z kopce do kopcenahoru a dolů jako na houpačcecestička rozbitáv blátě jen šlápotymísty je trnitáprach lepí se na boty
    Pro všechny rodiny, které chtějí navázat na "Cestičku k Bohu" a prohlubovat svůj duchovní život, jsme pro nadcházející liturgický rok připravili novou webovou stránku www.nedelevrodine.cz. Stránka je propojena s mobilní aplikací, takže ji uživatelé mohou využívat přímo v mobilu. Ke stažení je na Google Play pod názvem "Neděle v rodině".
    U cesty k domovu, do trávy uléhámslunce hřeje paprsky, oči zavírámjehličí sladká vůně a v dáli dusot koníopuštěná zurčí tůněto domov takto voní
    letošní prázdninovou cestičku jsme obohatili o mobilní aplikaci. Informace o ní naleznete níže. Byli bychom rádi, aby rodiny během prázdnin a odpočinku, mohly zažít povzbuzení také duchovní.


ADVENTNÍ CESTIČKA K BOHUnadčasová

    Rodiče dětem mohou pořídit obyčejný sešit, který na konci prázdnin bude zaplněn zápisy jednotlivých dní. Děti si můžou deník vyzdobit svými obrázky, pohlednicemi nebo fotografiemi z míst, která navštíví. Mohou do něj nalepit vstupenky z hradů a zámků, a pokud prožijí dotek Boží lásky, objeví něco krásného z Jeho stvoření v přírodě, zakusí Boží působení či ochranu, můžou to tom všem do svého deníku napsat.
    Zvýšené okraje zahradních chodníčků mají svůj význam všude tam, kde striktně oddělují osázené záhonky od cesty a zabraňují splavování půdy, např. v šikmém svahu. V absolutní rovině nebo tam, kde osázené plochy či pěšinky splývají s terénem, nejsou okraje nutné, mnohdy dokonce působí rušivě. V takovém případě se obvykle nedláždí ani celá cesta, ale používají se volně položené kamenné bloky nebo desky, mezi nimiž prorůstá tráva, nebo jsou navršeny oblázky.


ADVENTNÍ CESTIČKA K BOHU 2018

    Dejme tomu, že se chceme převážně věnovat pěstování zeleniny a nenechat se rozptylovat okolím. Pak nám k narýsování plánku poslouží převážně pravoúhlé pravítko, protože cesty budou rovné, krátké a přímé. Měly by vycházet z centra (v našem případě od branky, přístupu do kůlny či sklepa, vodního zdroje nebo hromady s kompostem, podle toho, co pro nás bude nejdůležitější) a budou nám umožňovat co nejsnadnější přístup ke všem obdělávaným plochám. Šířka musí být vhodná i pro vjezd s kolečkem nebo jiným vozíkem – obvykle stačí 60 až 80 cm, ale pozor na zatáčky a křižovatky – ty bychom si měli raději na zkoušku projet a občas něco přidat.
    Takto krásně vybarvenou Cestičku si můžete dát pod vánoční stromeček i Vy! Stačí si vybrat z různých barevných variant Cestičky, vytisknout si ji a podle instrukcí na zadní straně si postupně vybarvovat její jednotlivé části podle toho, jak se Vám bude dařit plnit zadané duchovní úkoly.


MÁJOVÁ CESTIČKA K BOHU

    Na pracovním listě najdete čtyři symboly k vymalování:STOPA - modlitba - doporučujeme mariánské modlitby (Zdrávas Maria, Pod ochranu tvou, Zdrávas Královno, desátek růžence, Maria Pomoz, Loretánské litanie...) nebo si můžete zazpívat mariánské písně (Madona, Maria, Maria přítelkyně,...)HVĚZDY - májová pobožnost - nemáte-li ve farnosti májovou pobožnost, můžete se domluvit několik rodin a sejít se u kapličky, společně se pomodlit a povyprávět dětem o životě Panny MarieKVĚTINY - otázky a čtení - viz přílohy: Otázky si můžete vystřihnout a dát do krabičky od zápalek. Děti si mohou každý den vylosovat kartičku a zkusit na ni odpovědět. Tyto otázky připravilo katechetické centrum v Brně (Hříčky do krabičky). Čtení - v příloze si můžete stáhnout materiál, který sestavil P. Václav Fojtík: Májové úvahy na každý den. Starší děti můžete zapojit do čtení. Postupně se seznámíte s různými osobnostmi, které Pannu Marii uctívaly a můžou být i pro nás vzorem.POSTAVIČKY - výzdoba kapličky, mariánského
     Aplikace vznikla ve spolupráci našeho centra s P. Petrem Hofírkem, jehož koníčkem jsou moderní technologie, a mnoha dalšími lidmi, kteří nám poskytli zajímavé podklady. K oživení aplikace se budete moci zapojit i vy a budeme moc rádi, když nám své prázdninové zážitky pošlete.
     Chtěli bychom vám nyní představit, jak bude aplikace během prázdnin fungovat a na co se v ní můžete těšit... K použití aplikace je třeba, abyste byli připojeni k internetu nebo měli data v mobilu.
    pro školní rok 2019/2020 pro vás P. Václav Fojtek připravil sešitek, který bychom vám rádi doporučili. Najdete v něm náměty ke společné modlitbě v rodině během celého školního roku a věříme, že tyto chvíle modlitby vám pomohou na cestě k Bohu a posílí krásné vztahy ve vaší rodině.


Prosincový rozšířený speciál časopisu Dům&Zahrada právě vyšel

    Nyní přicházíme s další nabídkou. Měsíc říjen patří Panně Marii a modlitbě růžence - k tomu vás chceme zvláště povzbudit! Kromě toho nás papež František vyzývá abychom letos zvláště pamatovali také na misie. I to je výzva, kterou můžete uplatňovat nejen ve vzdálených končinách cizích světadílů, ale i ve vašich rodinách a farnostech. Kéž vám k inspiraci pomůže i naše říjnová cestička.
    Prázdninová cestička k Bohu měla velký úspěch. Všem uživatelům děkujeme za zaslané fotografie kostelů našich i zahraničních, které jste v létě navštívili. Velmi nás potěšily i zápisy dětí do prázdninových deníků. Autory nejkrásnějších příspěvků jsme ocenili na konci prázdnin na pouti rodin na Svatém Hostýně. Všem blahopřejeme!

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00