Jak na věc


chovatelská stanice malý knírač

Chovatelská stanice - C h a m j a n CZ

    Narozená štěňata jsou zázrak, nejsou nikdy bezcenná, mají svou hodnotu a vždycky bude pro každého jejich nového majitele těžší vyhodit na ulici psa, za kterého zaplatil deset nebo dvacet tisíc. Takového aspoň zkusí radši prodat než darovat přes Annonci a před prodejem se bude snažit dát mu třeba dobře najíst . Ne všichni lidé jsou hodní a přátelé zvířat, to znám ze své bohaté praxe z útulků pro psy. Pro někoho je koupě psa momentální dobrodružné rozhodnutí a štěně, které rozkouše ovladač od televize chvíli potom co okousalo mobil, může letět obloukem vzduchem a zlomit si vaz.
    V současné době je v ČR v plemenné knize oficiálně registrováno cca 5000 border kolií s průkazem původu. Popularita plemene v ČR stále stoupá a border kolie se stává módním plemenem podobně jako před lety dalmatin (v době filmu 101 dalmatinů), retrívři, parson a jack russel teriéři. Módnost plemene s sebou nese pro plemeno velké nebezpečí. Proč ?
    Výcvik a výchova border kolie včetně hlídání - Individuální hlídání psů v příjemném prostředí - v domě - s velkou zahradou a agility dráhou ! Protože se jedná o individuální hlídání s maximální kapacitou 2 až 3 psi v domě, chodí pejsci na procházky a maximálně se jim věnujeme po všech stránkách.


Chovatelská stanice - IMAGINE GLAMOUR

    Tato štěňata budou za cenu 3 – 5 tisíc Kč prodána. Mnoho zájemců z řad laiků, kterým se border kolie líbí dojde k závěru, že prostě průkaz původu nepotřebují, protože výstavy neplánují a štěně je moc roztomilé, líbí se jim. Plemeno je tedy šířeno mezi pejskaře lavinou štěňat bez průkazu původu. VĚTŠINA TĚCHTO ŠTĚŇAT MÁ VÝRAZNÉ PROBLÉMY S POVAHOU nebo zdravotní poroblémy, které se projeví časem - dysplazie kyčelních kloubů a problémy se slepotou !
    Zvýšená vlna zájmu o štěňata určitého plemene nahrává tkzv. množitelům, kteří mají chuť reagovat na poptávku a produkovat štěňata bez papírů jako na běžícím pásu,hlavně, aby jich bylo co nejvíc.
    Stanovy klubu chovatelů border kolií, kteří chovají štěňata s průkazem původu neumožňují dodnes registrovaným chovatelům a členům klubu nakrýt fenu při každém hárání, ale jen jednou za rok. Množitelé jsou schopni své feny strhat a krýt je každé hárání, dokud poptávka po borderkách trvá. Nikdo je nekontroluje.
    Pro svá štěňata může skutečně dobrý chovatel udělat dvě věci – koupi stvrdit smlouvou (moje chovatelská stanice vyžaduje, aby pes byl při případném prodeji nabídnut zpátky do mé chovatelské stanice a nikde necestoval) a neudělat ze štěněte bezcennou věc, která je prodána prvnímu zájemci za pár korun.


E-mail: borderkolie@psiskola.cz

    Pokud majitel border kolie chce mít štěňátka s průkazem původu nemusí mít u svého psa žádnou zkoušku, dokonce ani nemusí na výstavu - potřebuje jen výborné výsledky zdravotních testů a předvést psa komisi při bonitaci (záležitost u jednoho psa na pár minut) + samozřejmě přijet na místo, kde se bonitace koná. V průběhu celého roku je takových míst v různých koutech naší malé země několik.
    Proto, aby se zdraví v chovu udrželo, provádíme u tohoto plemene povinné zdravotní testy. V naší republice se chovatelé border kolií dobrovolně sdružují v klubech tohoto plemene a je nutné dodržovat ,, pravidla hry ´´ pro chov border kolií s průkazem původu - u border collie se provádějí testy CEA, PRA a DKK a další ! Zdravotní stav chovných jedinců i štěňátek je tedy pod kontrolou klubu, který má svá přísná pravidla a je tomu dobře. Prvořadým zájmem v chovu BC je zdraví. Všechny naše border kolie v chovatelské stanici Ambra mají zdravotní testy, některé musíme dle stanov klubu pro chov i pravidelně opakovat. Psi a feny v naší republice, kteří mají nevyhovující výsledky (které nejsou pouhým okem viditelné) jsou vyřazeni z chovu.


Telefon: + 420 602 368 265, 602 888 511

    Feny, které jsou opakovaně každé hárání nakrývány a čeká se, až zabřeznou jsou často matkami v nevhodném věku, bez řádného vyšetření kloubů a očí, bez ohledu na dědičné choroby, které předávají, protože se předpokládá, že o štěňata bez průkazu původu bude zájem. Mnoho lidí nakryje své feny hlavně bez ohledu na to, jaká štěňata vyprodukují a naprosto bez ohledu na povahu těchto zvířat. Poptávka je uspokojena – v inzerci je v současné době mnoho štěňátek border kolie bez průkazu původu a prodávající o nich vyprávějí neuvěřitelné pohádky !
     Ale border kolie, které neprojdou zdravotními testy nejsou připuštěny do chovu !!! Předávají tedy své skryté vady (CEA, PRA, DKK) svým potomkům, které najdete v inzerci jako border kolie bez PP. Až Vaše borderka v dospělosti oslepne nebo bude mít těžkou dysplazii, bude to pro Vás jistě velmi smutné, protože léčit tyto nemoci nelze. Do chovu nejsou připuštěni ani jedinci s nevhodnou povahou, kterých přibývá a své negativní vlastnosti předávají svým potomkům.
    Štěňata s průkazem původu jsou pro každého chovatele odměnou za jeho chovatelskou práci – kontroly veterinářů u nás doma, vyplňování papírů a papírů a papírů, ranní vstávání na výstavy, stovky kilometrů za volantem při cestách na výstavy - závody – bonitaci - setkání přátel plemene - tréninky …


Věra Brunclíková, Czech republic, Europe

    Postupně se dostaví zklamání – tohle má být nejchytřejší pes na světě, který odezírá z úst majitele povely a předvídá je předem ? Během několika let je ze štěněte dospělý pes a protože slušný majitel má ke svému pejskovi citovou vazbu, snaží se zdravotní problémy kulhajícímu a poloslepému nebo slepému zvířeti ulehčit, zákal na očích totiž dost bolí. Postupně se mezi pejskaři také rozšíří zpráva, že border kolie jsou šílené – stále potřebují něco dělat, jsou hyperaktivní, koušou doma věci a perou se se psy, nejsou dobře ovladatelné, stále štěkají, jsou nervózní a mají problémy s klouby a slepotou. Plemeno získá špatnou pověst díky stovkám jedinců, kteří takoví skutečně jsou – až na jednu důležitou věc, nemají průkaz původu ! Matky a otcové těchto štěňat nikdy nebyli na bonitaci a komise nikdy nehodnotila jejich povahu, nikdy nepředložili výsledky svých zdravotních vyšetření, nemají testy DNA a poradce chovu nikdy neschválil jejich spojení . Bohužel, tato štěňata se budou rodit a prodáva
    Pravé border kolie, které jsou výsledkem pečlivé chovatelské práce, plánovaných spojení rodičů, se zdravotními testy, vynikající povahou posouzené bonitační komisí klubu border kolií a které předávají svou úžasnou povahu i schopnosti svým potomkům s průkazem původu dál mohou dát svým chovatelům nádherná perspektivní štěňata s vynikající povahou. Lidé, kteří se věnovali registrovanému čistokrevnému chovu border kolií od konce devetenáctého století a měli předky našich border kolií odvedli výbornou práci.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00