Jak na věc


fotbalové akademie pardubice

V generálce A-tým zvítězil v Brně nad Zbrojovkou více

    Když FAČR před rokem tento projekt rozjížděl, byl jsem jedním z vytipovaných trenérů, kteří měli možnost přejít na první akademii do Plzně. Nebylo to jednoduché rozhodování, ale nakonec jsem se rozhodl zůstat tady doma v Pardubicích a jsem rád, že jsme na dobré cestě, aby akademie byla otevřena i u nás. Nabídka podílet se na vzniku a fungování akademie mne potěšila. Příliš se toho u mé osoby měnit nebude, pouze to zkvalitní mojí práci i práci nás všech, kteří se o výchovu fotbalové mládeže staráme. Akademie vývoji mladých fotbalistů z celých Východních Čech hodně pomůže, kluci okolo sebe uvidí víc profíků, budeme se jim ještě více věnovat, než jsme schopni v současnosti. Jsem strašně rád, že se tady ta možnost rýsuje, že klukům budeme moci nabídnout maximální servis.
    Týdenní cyklus máme připravený tak, aby byl co nejkomplexnější a pokud možno, aby byl všestranný. Nezaměřujeme se vyloženě na to, abychom se během 16 hodin tréninků týdně věnovali jen fotbalu. Máme pro kluky připravené i nácvik kompenzace a řady dalších důležitých prvků tak, aby z nich rostli co nejkvalitnější sportovci. Ruku v ruce s tím jde i důraz na vzdělávání. Pro nás je samozřejmě důležitá výchova po fotbalové stránce, ale je potřeba podílet se i na vývoji charakteru malého člověka a připravit ho do života po všech stránkách. Fotbal každého malého jedince můžu obrovsky ovlivnit, pomoci mu do života a o to se hlavně snažíme.
    Ano, snažíme se o co nejlepší podmínky i teď. Ale díky tomu, že naše vedení udělalo krok kupředu a jedná o vzniku pardubické akademie, zase se posuneme o kus dál. Dostaneme se do takových dimenzí v práci s mládeží, o které se nám donedávna třeba ani nezdálo.


Rád hraji z levé strany, říká záložník Ewerton více

    Věřím tomu, že když přijmeme jednoho nebo dva kvalitní trenéry, tak se opět posuneme o kus dál. Ale za lidi, které tady v klubu mám a se kterými budu spolupracovat dál, strčím ruku do ohně. Jsem s jejich prací nadmíru spokojený. Budeme se tedy snažit o rozšíření trenérského týmu, ale ne proto, že by stávající trenéři odváděli špatnou práci, to v žádném případě. Pokud rozšíříme trenérský kolektiv, tak výhradně z toho důvodu, abychom se posunuli ještě o kus dál.
    V pondělí ráno v 7 hodin začínáme v bazénu, kde mají kluky na starosti kondiční trenér Tomáš Hák s Mírou Štichauerem, děti čeká kvalitní plavecká průprava. To je u fotbalistů velmi důležité, potřebují zátěž horních končetin a tím se kompenzuje fakt, že jsou přetížení více v dolní části těla. Potom je škola, následuje strečink, uvolnění, a další kompenzační cviky, což mají opět na starosti Tomáš Hák a MíraŠtichauer, kteří jsou na to specialisté a svoji práci odvádějí nadstandardně. To je hodina výchovně vzdělávací, potřebujeme, aby děti věděly, že strečink ke sportu patří a vrcholový sportovec se bez něj prostě neobejde. V úterý dopoledne, mají kluci v rozvrhu školy, tak aby nezameškávali důležité klíčové předměty, také trénink, kdy chodí do posilovny. Snažíme se odstraňovat veškeré disbalance, které jednostranná fotbalová zátěž přináší. Je tam určitá část posilovacích cviků tak, aby kluci byli pevní a připravení do další zátěže.


Akademie posune pardubický fotbal o kus dál, říká Ladislav Matras

    Projekt byl nastartován před rokem, kdy se rozjela akademie v Plzni, letos v létě pak v Jihlavě. Nyní si FAČR vybírá další kluby a regiony, které mají o spolupráci na tomto projektu zájem. My jsme jedním z klubů, se kterými má FAČR zájem spolupracovat.
    Vy osobně se snažíte zdokonalovat i za hranicemi. Aktuálně jste na stáži v Dynamu Záhřeb. Jak se vlastně český trenér na takovou stáž dostane a jaké zkušenosti hodláte v chorvatském klubu posbírat?
    Snažíme se, aby kluci jeli ve vzdělávacím procesu na maximum svých možností a měli ve škole, co nejlepší známky. Máme děti, které půjdou studovat gymnázium, máme kluky s průměrnými výsledky a ti půjdou na střední školy. Pochopitelně máme také děti, kterým škola až tak moc nejde a ty budou pokračovat v učňovských oborech. Ale ve všech případech se snažíme, aby to ve škole nelajdaly a aby je fotbal ve škole neubíjel, ale naopak rozvíjel. Škola a fotbal musejí jít v ruku v ruce.
    Pardubice se ucházejí o to, aby zde od nové vznikla fotbalová akademie. Jaký je cíl tohoto projektu akademií?


Vstoupit do ženské kabiny nebylo snadné, říká trenér Bačo v podcastu č. 10 více

    Chtěl jsem, aby nás z našeho klubu vyrazilo co nejvíce, ale nakonec jsme zde z pardubických mládežnických trenérů tři. Spolu se mnou ještě vyrazili sbírat zkušenosti Miroslav Štichauer a Martin Mišovec. Dál tu s námi je Daniel Franc trenér, s kterým dlouhodobě spolupracuji a momentálně trénuje v mládež v Trutnově a ještě Petr Pražák, který trénuje České Třebové, která v práci hlavně s fotbalovou mládeží patří k nejlepším klubům v našem kraji. Určitě budu mít tendenci dál sbírat zkušenosti ze zahraničí a rád bych do budoucna nabídl podobné akce dalším trenérům mládeže z našeho kraje, kteří budou zájem se sebevzdělávat.
    Akademie bude náročná pro trenéry, co se týká jejich odbornosti, samozřejmě také co se týká práce, nasazení...
    Akademie ale nebude čistě klubový projekt, bude to projekt regionální. Máte zmapovaný názor trenérů, hráčů nebo rodičů z jiných klubů, jaká je jejich vůle se do té akademie zapojit?
    Vy byste na pardubické akademii měl mít vůdčí úlohu, už víte, co bude náplní vaší práce?
    Říkal jste, že fungují dvě akademie, v Plzni a v Jihlavě. Byl jste se s jejich fungováním osobně seznámit a načerpat nějaké zkušenosti o tomto projektu, který je v našem fotbalu nový?


A-tým má zelenou, říká klubový šéf více

    Ano, v úterý odpoledne je první fotbalový trénink, kde se zaměřujeme na práci s míčem, dovednosti a individuální schopnosti jednotlivce. Využíváme mezihry, situace 1 na 1, 2 na 2, aby byli hráči co nejvíce v kontaktu s míčem. Ve středu ráno je na řadě tělocvik. Ten je nastavený tak, aby hlavní studijní předměty nebyly narušeny a kluci neměli problém s výukou. Je zaměřený v první části na kruhový trénink, připravený od kondičního trenéra a tady tvoří pondělní a úterní příprava společně ucelený prvek kondiční přípravy. Druhá část tělocviku je zaměřená na hry, jako je volejbal, házená, basketbal, florbal - zkrátka tak, aby kluci neuměli jenom kopat do míče, ale by se dokázali postavit ke všemu. V této části týdne se musíme ještě zlepšit. Ve středu odpoledne probíhá z fotbalového hlediska nejdelší a nejdůležitější příprava. Hrajeme hry 5 na 5, 4 na 4, 7 na 7.
    Snažím se jednou za dva roky vyrazit do světa a získat tam pro svou práci tolik potřebné informace a trošku se znovu nastartovat. Já nemám rád, když jsem v něčem druhý, a tak mě absolvování takovýchto stáži vždycky namotivuje do další práce, protože mě to vždy ukáže, že se mám pořád v čem zlepšovat. Chci zkvalitnit sám sebe a přenášet zkušenosti na další trenéry a pomáhat na maximum všem hráčům, se kterými spolupracuji. V minulosti jsem navštívil všechny 3 největší nizozemské kluby - Ajax, Eindhoven a Feyenoord, navštívil jsem anglická kluby jako Arsenal, Notingham Forest nebo Liverpool FC... Teď jsem se rozhodl jít trošku jinou cestou a vytipoval jsem si stáž na Balkáně, v Dynamu Záhřeb. A to proto, že tento klub má třetí nejlépe hodnocenou mládežnickou akademii v Evropě.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00