Jak na věc


fotbalové akademie pardubice

Rád hraji z levé strany, říká záložník Ewerton více

    Když FAČR před rokem tento projekt rozjížděl, byl jsem jedním z vytipovaných trenérů, kteří měli možnost přejít na první akademii do Plzně. Nebylo to jednoduché rozhodování, ale nakonec jsem se rozhodl zůstat tady doma v Pardubicích a jsem rád, že jsme na dobré cestě, aby akademie byla otevřena i u nás. Nabídka podílet se na vzniku a fungování akademie mne potěšila. Příliš se toho u mé osoby měnit nebude, pouze to zkvalitní mojí práci i práci nás všech, kteří se o výchovu fotbalové mládeže staráme. Akademie vývoji mladých fotbalistů z celých Východních Čech hodně pomůže, kluci okolo sebe uvidí víc profíků, budeme se jim ještě více věnovat, než jsme schopni v současnosti. Jsem strašně rád, že se tady ta možnost rýsuje, že klukům budeme moci nabídnout maximální servis.
    Dnes jsme zde čtyři profesionální trenéři v kategoriích U15 - U12, kteří mají poměr navázaný na linii klub - škola. V podstatě fungujeme na dvou frontách, ale pokud vznikne zmiňovaná akademie, bude se dělat věnovat až 6 profesionálních pracovníků kategoriím U15 a U14. A to sebou přinese výrazné zkvalitnění procesu, ve kterém se bude dětem poskytovat péče a potřebný servis. K nim bude akademie mít specialisty, jako jsou profi kondiční trenér, profi trenér gólmanů, psycholog, profi vychovatel nebo výživový poradce. Dnes se snažíme, co nám síly stačí, jedeme na maximum. Ale pro další potřebné detaily nemáme prostor. Na některé věci nejsme specializovaní a není nás na to tolik, abychom vše potřebné zvládli. Ale s příchodem svazové akademie to budeme umět vyřešit a opravdu se dostaneme na úroveň, o které nám třeba ani nikdy nesnilo. Náš kraj dostane možnost své talenty rozvíjet naplno.


V generálce A-tým zvítězil v Brně nad Zbrojovkou více

    Vytvoření svazových akademií, které zaštiťuje Fotbalová asociace České republiky, je projekt který má výrazným způsobem zkvalitnit práci s talentovanou mládeží v České republice, posunout ji o úroveň výš. V akademiích se pracuje s hráči ve věku 14 až 15 let. Díky jejich komplexní přípravě se český fotbal může snažit přiblížit západoevropským zemím, aby poté hrál v dorosteneckých kategoriích a zejména v reprezentačních utkáních důstojnější roli a lépe konkuroval vyspělejším zemím.
    Věřím tomu, že když přijmeme jednoho nebo dva kvalitní trenéry, tak se opět posuneme o kus dál. Ale za lidi, které tady v klubu mám a se kterými budu spolupracovat dál, strčím ruku do ohně. Jsem s jejich prací nadmíru spokojený. Budeme se tedy snažit o rozšíření trenérského týmu, ale ne proto, že by stávající trenéři odváděli špatnou práci, to v žádném případě. Pokud rozšíříme trenérský kolektiv, tak výhradně z toho důvodu, abychom se posunuli ještě o kus dál.
    Projekt byl nastartován před rokem, kdy se rozjela akademie v Plzni, letos v létě pak v Jihlavě. Nyní si FAČR vybírá další kluby a regiony, které mají o spolupráci na tomto projektu zájem. My jsme jedním z klubů, se kterými má FAČR zájem spolupracovat.


A-tým má zelenou, říká klubový šéf více

    Chtěl jsem, aby nás z našeho klubu vyrazilo co nejvíce, ale nakonec jsme zde z pardubických mládežnických trenérů tři. Spolu se mnou ještě vyrazili sbírat zkušenosti Miroslav Štichauer a Martin Mišovec. Dál tu s námi je Daniel Franc trenér, s kterým dlouhodobě spolupracuji a momentálně trénuje v mládež v Trutnově a ještě Petr Pražák, který trénuje České Třebové, která v práci hlavně s fotbalovou mládeží patří k nejlepším klubům v našem kraji. Určitě budu mít tendenci dál sbírat zkušenosti ze zahraničí a rád bych do budoucna nabídl podobné akce dalším trenérům mládeže z našeho kraje, kteří budou zájem se sebevzdělávat.
    Ve čtvrtek ráno je trénink dovednostní, zaměřený na práci s míčem, kde se děti učí pracovat s jeho různými druhy - od tenisáků, přes gumové míčky, nafukovací míčky, míče různých velikostí... Jde nám o to, aby se uměli postavit ke každému míči. Občas zařadíme trénink, kde si kluky rozdělíme na skupiny dle postů a nacvičuje detaily různých činností a hráčské funkce. Ve čtvrtek odpoledne je volno, v pátek dopoledne také, žádná tréninková činnost. V pátek odpoledne by měl být tzv. předzápasový trénink, ale to tak úplně neplatí. Stále se piluje práci s míčem, individuální dovednosti tak, aby nám děti fotbalově rostly před očima. V soboty a neděle jsou na programu zápasy podle rozlosování soutěží. Myslím, že celotýdenní program zajímavý a pestrý, snažíme se děti rozvíjet a hlavní motto je, aby nás to všechny bavilo. Snažíme se, aby k nám děti chodily rády, a nejlepší odměnou pro nás je, když je na dětech vidět, že je to baví, usmívají se a jsou šťastné.


Vstoupit do ženské kabiny nebylo snadné, říká trenér Bačo v podcastu č. 10 více

    Nabízí se otázka, proč právě v žákovských kategoriích je FK Pardubice tak úspěšný...
    Před několika dny naznačil v rozhovoru na našem webu předseda představenstva Vladimír Pitter, že Pardubice se ucházejí o otevření mládežnické fotbalové akademie. Se šéftrenérem žákovských týmů FK Pardubice Ladislavem Matrasem (*29.10.1984) jsme si povídali o tom, co by realizace tohoto projektu na našem městě mladým fotbalistům přinesla.
    Vy osobně se snažíte zdokonalovat i za hranicemi. Aktuálně jste na stáži v Dynamu Záhřeb. Jak se vlastně český trenér na takovou stáž dostane a jaké zkušenosti hodláte v chorvatském klubu posbírat?
    Bude to především tím, že máme kvalitně nastavenou spolupráci se základní školou v Ohrazenicích. Studuje na ní většina našich nejtalentovanějších kluků a máme možnost s nimi pracovat od pondělka do pátku. Během týdne tak vlastně máme cca 16 hodin tréninku, což znamená 8 tréninkových jednotek. A to naznačuje, že co se týká tréninkového procesu, jsme připravení, nebo se hodně blížíme režimu, jak ho nastavil FACŘ pro zmíněné akademie.


Akademie posune pardubický fotbal o kus dál, říká Ladislav Matras

    S kamarády jsme dali dohromady skupinu trenérů, s nimiž jsme oslovili vedení akademie Dynama Záhřeb a to nám vyšlo vstříc. Akce trvá týden a každý den od rána do večera budeme sledovat fungování akademie; jak u těch nejstarších mládežnických kategorií, tak i nejmladších. Já osobně budu nejvíce sledovat práci s čtrnáctiletými a patnáctiletými dětmi, protože u těchto kategorií chci pracovat dlouhodobě a informace od nejlepších akademií světa se rozhodně hodí. A poté je samozřejmě chci převádět k nám, do naší praxe.
    Týdenní cyklus máme připravený tak, aby byl co nejkomplexnější a pokud možno, aby byl všestranný. Nezaměřujeme se vyloženě na to, abychom se během 16 hodin tréninků týdně věnovali jen fotbalu. Máme pro kluky připravené i nácvik kompenzace a řady dalších důležitých prvků tak, aby z nich rostli co nejkvalitnější sportovci. Ruku v ruce s tím jde i důraz na vzdělávání. Pro nás je samozřejmě důležitá výchova po fotbalové stránce, ale je potřeba podílet se i na vývoji charakteru malého člověka a připravit ho do života po všech stránkách. Fotbal každého malého jedince můžu obrovsky ovlivnit, pomoci mu do života a o to se hlavně snažíme.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00