Jak na věc


historie stadion eden fotbal

Sdílené elektrické skútry BeRider budou také v Brně

    Před více než 40 lety odcestoval Phil Read po druhém nejlepším čase v kvalifikaci při GP Belgie bez jediného vysvětlení domů. Od té doby se nezúčastnil žádného závodu Grand Prix. Teprve nyní, ve věku 81 let, celou tuto událost vysvětlil.
    Jako tradičně vám předkládáme kompletní termíny silničních motocyklových závodů (včetně testů), a to nejen mistrovství světa MotoGP 2020, nýbrž také WorldSBK, CEV-Repsol (MSJ, ME), Road Racingu, Alpe Adria, EWC, IDM a ostatních závodních seriálů, které jsou pro vás zajímavé.
    2003 se značka KTM poprvé zúčastnila mistrovství světa v kubatuře 125-ccm; 2004 se podařilo Caseymu Stonerovi vyhrát první závod pro KTM. Mezitím to celkem 99 vítězných závodů Grand Prix. V neděli vyhrál Albert Arenas 100. závod pro tuto rakouskou značku.
    Současné doby, kdy se kvůli virové epidemii nekonají motocyklové závody, využijeme k pohledu do historie - českého a světového silničního motocyklového sportu - a na přání některých čtenářů vám přineseme postupně některé zajímavosti z historie.
    Retrospektivní pohled na závody šampionátu WorldSBK na brněnském Masarykově okruhu zakončíme závěrečnou kapitolou z let 2010 / 2012 a nečekaným comebackem tohoto šampionátu v roce 2018.


Z historie závodů Superbike na Masarykově okruhu (3.)

    Ex-pilot Grand Prix Stefano Bianco zahynul včera při dopravní nehodě. Bývalý pilot 125-tek, 250 ccm a také MS-Superbike zahynul při dopravní nehodě, když se svým motocyklem Honda CBR 600 narazil do kamionu, který mu nedal přednost a 34-letý Ital se mu už nedokázal vyhnout.
    Pouze pamětníci si ještě vzpomenou, že kromě klasických Velkých cen, kde závodili jezdci s motocykly 50 (80), 125, 250, 350 a 500cc, se jezdilo v letech 1977 - 1979 ještě mistrovství světa motocyklů o objemu 750cc, tedy Formula 750.
    Holandští customeři stojí za znovuzrozením legendárního anglického café raceru, Triton. Triton nikdy nebyl žádnou tovární značkou, byl to na zakázku stavěný motocykl. Dvouválcový motor Triumph byl usazen do speciálního rámu od Nortonu, který se vyráběl pro motocykly jezdící Tourist Trophy.
    Hodně překvapivým celkovým vítězem Velké ceny Československa se stal v roce 1976 na Masarykově okruhu Brit John Newbold - vyhrál totiž závod královské kubatury 500 ccm a k tomuto vítězství se váže tato následující historka.


Historické vítězství Čecha v královské kubatuře

    Publicistický cyklus o významných okamžicích české historie i československých a českých moderních dějin. Pořad vyrábí Redakce aktuální publicistiky zpravodajství ČT pod vedením kreativního producenta Jiřího Vondráčka. Autory a dlouholetými protagonisty projektu (září 2007) byl dramaturg Čestmír Franěk (v současnosti zastává pozici Ombudsmana ČT) a Vladimír Kučera, který se od počátku stal i kmenovým scénáristou a moderátorem. V červenci letošního roku (2019) však bohužel zesnul. Od podzimu 2019 jej nahradil zkušený moderátor Přemysl Čech, dále je autorkou i moderátorkou některých pořadů historička Marie Koldinská a nově také Barbora Půtová. Dramaturgii mají na starosti Tomáš Brzobohatý a Miroslav Petráček, režii Václav Křístek a Vítězslav Romanov. Pořad se vyrábí v pražských studiích, ale také v TS Brno a TS Ostrava.
    V druhé kapitole z historie závodů Superbike na Masarykově okruhu se podíváme na ročníky, kdy se v Brně jezdily Superbike pravidelně! Česká republika má v této době v šampionátu stabilního jezdce Kubu Smrže, a začíná superbiková éra úspěchů Maxe Biaggiho.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00