Jak na věc


krejčík jiří kolín

Jiří Krejčík — Lidé — Česká televize

    Posledním filmem Jiřího Krejčíka se stal v roce 1984 Prodavač humoru –satiristický pohled do zákulisí socialistického estrádního průmyslu. Od té doby se jeden z nejuznávanějších domácích filmařů věnuje výhradně práci pro televizi (uveďme např. Dlouhý srpen Jiřího Krejčíka, Osudové peníze, Slečna Julie, Dědictví slečny Innocencie, Svatá noc atd.).
    Během padesátých let minulého století byla sice práce Jiřího Krejčíka poznamenána komunistickou ideologií, přesto snímky Nad námi svítá a Frona vynikají alespoň svojí obrazovou estetikou. V roce 1958 se podílel režií krátkého snímku Glorie na povídkovém filmu O věcech nadpřirozených, kde se pokoušel adaptovat krátké prózy Karla Čapka. Za tento počin byl oceněn na Mezinárodním filmovém festivalu v Locarnu 1959.
    V roce 1999 obdržel cenu Český lev za dlouholetý umělecký přínos českému filmu, o rok později Cenu Vladislava Vančury a v roce 2001 medaili Za zásluhy. V roce 2005 převzal na karlovarském festivalu Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světovému filmu.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00