Jak na věc


legendy zločinu cz titulky

Šlikovský tolar slaví 500. výročí!

    Dalších, zejména uměleckých úprav se Staroměstský orloj dočkal v průběhu 17.– 19. století, kdy byly na orloj umístěny chodící sošky 12 apoštolů, přibyla též kalendářní deska od Josefa Mánesa se symboly zvěrokruhu, měsíce a se symbolem Starého Města pražského. Na konci druhé světové války, v květnu 1945, byl orloj značně poničen a jeho obnovení si vyžádalo celkovou rekonstrukci.
    Jsou to vlastně středověké astronomické hodiny, kterým dominuje astronomický ciferník a kalendářní deska. Z ciferníku lze odečíst různé časy, astronomické cykly, polohu Slunce a kterým souhvězdím zvířetníku právě prochází, polohu Měsíce a jeho fázi a postavení vzhledem k Slunci. Z kalendářní desky lze vyčíst aktuální měsíc, den a nepohyblivé svátky křesťanského kalendáře.
    Dominantou slavného Staroměstského náměstí je jednoznačně stejnojmenná radnice. Na jižní straně Staroměstské radnice se nachází jeden z nejpozoruhodnějších a nejslavnějších středověkých mechanických strojů – Staroměstský orloj.
    Doufáme, že Vás jeho příběh zaujme a přečtete si také poslední příběh z naší třídílné série, který se na blogu objeví během několika málo dní. A nezapomeňte, že s posledním příběhem na Vás čeká nejen další známá pražská legenda, ale především PŘEKVAPENÍ..!


Komiksové legendy 08: Spider-Man 03

    Je to patrně nejlépe zachovaný středověký orloj vůbec. Je jedním z nejznámějších turistických objektů Prahy a je součástí historického centra, které je zapsáno na seznamu kulturních památek UNESCO v ČR. Orloj je starý více než 600 let. Přitom stále funguje jeho mechanismus, který je v základu původní, což je na mechanické zařízení neuvěřitelný výkon.
    Poslední pražskou legendu, která prozradí náš záměr publikace této trilogie, si budete moci přečíst již během několika mála dnů! A nezapomeňte, že na konci třetí legendy Vás čeká již avizované PŘEKVAPENÍ!
    Dlouhá léta se předpokládalo, že pražský orloj je dílem zmiňovaného Mistra Hanuše. Zásluhou historika Dr. Zdeňka Horského (1929 – 1988), který vypátral důkazy o jeho vzniku v době předhusitské, dnes víme, že to tak úplně nebylo. Vznik pražských astronomických hodin je datován na začátek 15 století. Již roku 1402 jsou zmiňovány hodiny na věži a roku 1410 zde byl hodinářem Mikuláš z Kadaně, který pravděpodobně ve spolupráci s astronomem Janem Šindelem, zkonstruoval současný orloj. Kolem roku 1470 byla doplněna architektonická a sochařská výzdoba. V roce 1490 došlo k největším úpravám během celé existence orloje: byl doplněn o kalendářní desku a některé jeho části byly předělány. Autorem těchto úprav byl hodinářský mistr Jan Růže, zvaný Mistr Hanuš.


Austrálie je ráj hledačů pokladů! Největší zlatý valoun má pokračovatele i...

    Asi nejznámější z nich vypráví o Mistru Hanušovi, který měl podle pověsti astronomické hodiny zkonstruovat na zakázku pražských radních. Ti však z obavy, že by orlojník mohl své geniální dílo zopakovat, nechali Hanuše přepadnout a oslepit. Orlojník však tušil, kdo za jeho napadením stojí, a tak se rozhodl své mistrovské dílo znehybnit. Vložil ruku do orloje a ten se zastavil. Legenda praví, že následujících sto let se nenašel nikdo, kdo by byl schopen jeho dílo opravit.
    Konstruktéři orloje měli neuvěřitelnou snahu vložit do konstrukce maximum svého umu, dovednosti, dokonalosti, byť se mohlo jednat o věc už jaksi nadbytečnou. Tento přístup vytvořil z orloje mimořádné dílo, které i po staletích oslovuje laiky i odbornou veřejnost.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00