Jak na věc


listy vlastníka

Cena Pelikán zpravodaji Hlasu Ameriky

    Čtvrtý ročník středoevropské soutěže pojmenované po básníku, překladateli a redaktorovi Listů se uskutečnil v sobotu 28. září v Olomouci. Vítězem soutěže v poezii se stal německý básník Max Czollek. Cenu za kulturní přínos ke středoevropskému dialogu převzal ukrajinský spisovatel Jurij Andruchovyč. Více najdete zde.
    Poté, co otěže moci převzali tvorové jako Donald Trump, dosazený jakýmsi dávno zapomenutým sborem volitelů proti vůli většiny Američanů, a řada dalších ponurých komiků jako kamarád Kim Čong-un, Miloš Zeman, Jaroslav Kaczyński, Rodrigo Duterte, Jair Bolsonaro, ukrajinský prezident atd., až po ministerského předsedu té skvělé Velké Británie Borise Johnsona, usuzuji, že by se konečně dalo přejít na politický systém, který vymysleli v Austrálii. Tam když padne vláda, odebéře se austrálská Rada Moudrých do posvátného eukalyptového háje za hlavním městem Kamamberou, rozhlédne se po stromech a z vačnatých medvídků vybere novou vládní koalici.


Nové vydání knih o Olomoucké historii

    Když mi zakázali hrát, bylo prkno psacího stolu jediné, které mi ze všech prken, co znamenají svět, zůstalo. Napřed jsem jen přepisovala. Začal se rozjíždět samizdat. Bylo potřeba každé ochotné ruky a každého psacího stroje. V cizině vycházely české knihy. U Škvoreckých, u pana Müllera… A časopisy. Četli jsme hlavně Svědectví a Listy. Z ciziny mi kdosi vzkázal, abych napsala své osudy po roce 1968. Stejně jsem si je zapisovala. Řekla jsem si: vždycky to nemusí být tak dobré jako od Vaculíka, Kohouta či Havla. A odvážila jsem se. Delší stať Cenzurovaný život vysílali ve Svobodné Evropě. Přetištěný z domácího samizdatu vyšel v Pelikánových římských Listech. Měla jsem radost.
    V nakladatelství Burian a Tichák vyšla publikace Jany Güyerové Demokracie, stát a společnost, která se zabývá současnou společenskou a politickou situací v Polsku.
    Cenu Listů za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog Pelikán 2019 převezme politický analytik, dlouholetý redaktor Hlasu Ameriky Jolyon Naegele. Slavnostní předání i debata na téma Zpochybňování jistot, nebo přesvědčování přesvědčených? - Média před rokem 1989 a nyni se budou konat ve čtvrtek 5. prosince v 17.30 hod. v posluchárně Václava Havla katedry politologie a evropských studií FF UP v Křížkovského ulici 12 v Olomouci.
    Projekt Scriptum.cz nekomerčně zpřístupňuje na internetu československá exilová a samizdatová periodika, mezi nimi také všech 19 ročníků časopisu Listy, které vydal v Římě Jiří Pelikán..


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00