Jak na věc


lomy mořina spol. s r.o.

Mrákotínský kamenolom (lom V hoře)

    Lom je povrchový důl, který slouží k získávání stavebního materiálu nebo těžbě nerostných surovin. Materiál, který je z lomů získáván, může být velmi rozličný co do svého druhu. Může se jednat například o štěrk, který slouží jako výplňový materiál ve stavebnictví, nebo se zde může těžit třeba kvalitní kámen pro dekorativní účely.
    Ropucha obecná tráví skoro celý život na souši, ve vodě je pouze v krátkém období páření a kladení vajíček. Sameček si v tomto období na samičku počká již na souši a do mokřadu se nechá odnést na jejích zádech. » Číst více
    Lokalita se nachází u obce Řídelov, u silnice č. 112 spojující Horní Cerekev a Telč. Jedná se o dva menší lomy na návrší nad obcí. Stojí zde potápěčská základna s dřevěným molem patřící klubu Poseidon z Telče.


Na vrcholky hor s Vladimírem Čechem

    Zatopený lom nedaleko vlakového nádraží v Horní Cerekvi je velmi oblíbený jako místo ke koupání. Nabízí totiž jedno z nejčistších přírodních vod na Vysočině. O lom se s plavci dělí také potápěči, kteří mají na severní straně svoji boudu a molo. Nejpohodlnější přístup k vodě s travnatou pláží je právě na opačné, jižní, straně, kde je, aby zabránilo střetům, potápění zakázáno. Dno se od pláže zvolna svažuje, ale postupně klesá do hloubky až 22 m (průměrná hloubka se pohybuje kolem 13 m). Díky tomu je tu voda studená a osvěžující i v horkých dnech. Na pláži také bývá v létě otevřen stánek s občerstvením a přistaveny mobilní toalety. Po obvodu celého lomu jsou také rozmístěny lavičky a odpadkové koše, které pomáhají udržet čistotu a krásu tohoto romantického místa.
    Typická ryba tůní, říčních jezer a lomů, v nichž je dostatek vegetace. Pohybuje se ve větších hejnech, které díky červeným ploutvím patří k vizuálně nejkrásnějším v našich stojatých vodách. » Číst více
    Bývalý lom u Borku, kde se těžíval serpentinit pro výrobu štěrku, je oblíbený především mezi potápěči. Na dně se dokonce nachází několik pozoruhodných dekorací zpestřujících sportovní ponory, jako jsou například atrapa ponorky nebo autobus Ikarus. Koupat se zde lze, strmé stěny ale dovolují sestup k vodě jen na několika místech. S lomem sousedí přírodní památka Borecká skalka sloužící k ochraně kapradiny sleziníku hadcového.
    Zatopený vápencový lom na severním okraji Dolní Rožínky pochází z 2. poloviny 20. století. Má poměrně mírné břehy a v létě je hodně využívaný ke koupání. Jeho charakteristickým rysem je poloostrov, který dělí jezero na hlubší a mělčí část.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00