Jak na věc


meziobratlový prostor

Výhřez meziobratlové ploténky - příčiny

    Soukromé chirurgické centrum SPORTKLINIK Vám nabízí široké spektrum služeb nejen pro sportovce. V čele kliniky stojí zkušený MUDr. Jiří Neumann, šéflékař Českého atletického svazu, který vybudoval tým specialistů z mnoha oborů. Pod jednou střechou tak u nás najdete vše, co je potřeba k péči o pohybový aparát.
    SPORT PROBIO Revoluční sportovní probiotika vyráběná přímo na míru! Na základě molekulární biologické analýzy vyrobíme Vaše individuální probiotika. Více informací v ordinaci MUDr. Jiřího Neumanna
    Meziobratlová ploténka je poměrně silná destička mezi dvěma obratli. Skládá se z tuhého fibrózního obalu prstenčitého tvaru (anulus fibrosus) a vnitřní rosolovité části (nucleus pulposus). Pokud dojde k poškození fibrózního prstence, dojde k výhřezu rosolovité části ven z obalu. Tento nadbytek hmoty pak utlačuje okolní struktury a může dojít k útlaku míchy nebo kořenů z ní vycházejících (kořenové dráždění).


Meziobratlová ploténka jako tlumič nárazů

    Co se týká úrazů, k výhřezu dochází typicky při náhlém rotačním pohybu páteře, při prudkém pohybu do strany nebo při přímém nárazu do páteře. Pokud mluvíme o příčinách výhřezu meziobratlové ploténky, musíme zmínit také možný vliv dědičnosti. Existuje několik genů, které jsou spojovány s degenerací meziobratlové ploténky. Geny stojící za produkcí kolagenu a dalších důležitých stavebních materiálů mohou při své poruše vést k výhřezu ploténky.
    V případě vyhřeznutí v krční či hrudní páteři se bolest může rozšířit i na bolesti hlavy, ruky, rukou, ramen. U bederního vyhřeznutí se mohou obtíže šířit na bolest nohou, chodidel, paty.
    Naše služby využívá široká veřejnost, firmy jako nadstandartní péči pro své zaměstnance a samozřejmě sportovci všech výkonnostních úrovní včetně vrcholové (např. Barbora Špotáková, Petr Svoboda).
    Léčba dle moderní medicíny může být konzervativní nebo operační. Základem je ale vždy léčba akutní bolesti analgetiky (analgetiky, antiflogistiky) a spasmolytiky pro uvolnění svalových stažení.
    Výhřez meziobratlové ploténky je mechanické poranění páteře, při kterém dojde k prasknutí disku ležícího mezi dvěma obratli. Měkká rosolovitá vnitřní část ploténky doslova vyteče ven ze svého obalu.


Výhřez meziobratlové ploténky je lidově známý jako „houser"

    Uvedené články a rady nemohou nahradit osobní návštěvu lékaře, či kvalifikovaného terapeuta, protože TOTOŽNÉ ONEMOCNĚNÍ MŮŽE MÍT ROZDÍLNÉ PŘÍČINY. Články a rady nám však mohou ukázat možné cesty, jakými lze usilovat o své zdraví.
    Tento stav vede taktéž k výrazné bolesti. Úplná herniace neboli výhřez meziobratlové ploténky je pak stav, kdy fibrózní prstenec praskne a obsah se vytlačí ven. Obratle jsou obklopeny důležitými strukturami a nervovými provazci, které vycházejí z míchy. Ploténka tak tlačí na tyto nervová vlákna a dochází ke kořenovému dráždění projevující se prudkou bolestí zad. V některých situacích může dojít k výhřezu ploténky přímo do míšního kanálu. To vyvolává extrémní bolest a další příznaky podle místa páteře, kde k výhřezu došlo.
    Dr.Neumann@tiscali.czadam.jelinek@sportklinik.czMáte zájem o některou z našich služeb?Máte další dotaz? Potřebujete radu?Chcete se objednat?Neváhejte nás kontaktovat!


Prevence výhřezu meziobratlové ploténky

    Dnešní životní styl lidí bohužel vede k tomu, že se s touto poruchou setkáváme čím dál častěji. Příčinou vzniku je degenerativní, většinou věkem podmíněné poškození vnější části meziobratlové ploténky (anulus fibrosus).
    Tato porucha nebo onemocnění se označuje také jako herniace meziobratlové ploténky nebo disku, vyhřezlá ploténka nebo také odborně hernia disci, hernia nuclei pulposum či prolapsus disci intervertebralis.
    K výhřezu meziobratlové ploténky může teoreticky dojít kdekoliv v celé délce páteře. Nejčastěji se ale s herniací disku setkáváme v nejvíce zatěžované bederní a krční části páteře. Výhřez v oblasti bederní páteře je asi 15 krát častější než-li v oblasti krční páteře. Výhřez meziobratlové ploténky v oblasti beder je jedním z nejčastějších příčin bolesti zad (lumbago, bolest v oblasti beder).
    Celková rehabilitace včetně fyzikální léčby je nastavena podle klinických příznaků a výsledků zobrazovacích metod RTG (rentgen) a CT (počítačová tomografie). Operační léčba spočívá v odstranění ploténky.


Příčiny výhřezu meziobratlové ploténky

    Tzv. kořenové dráždění je situace, kdy výhřez meziobratlové ploténky dráždí nervové kořeny vycházející z míchy a bolest tak vyzařuje daleko od svého původního místa. Velmi často jde o bolest v tříslech, hýždích, stehnech, lýtkách nebo chodidlech. Útlak může v některých případech způsobit tak inkontinenci moči či stolice. U mužů se můžeme setkat také se sexuální disfunkcí. Velmi častým výsledkem výhřezu je chronická bolest, která může trvat i roky nebo doživotně, podle rozsahu poškození a útlaku. Průběh výhřezu ploténky je velmi individuální a záleží na rozsahu a lokalizaci. Drobné herniace se většinu zahojí během několika týdnů až měsíců samovolně.
    V kontrastu s těmito příznaky může dojít k situaci, kdy vyhřezlá ploténka nečiní žádné obtíže. Vše závisí na poloze ploténky. Pokud v okolí nejsou žádné citlivé tkáně, nemocný nemusí o výhřezu vůbec vědět. Velmi často jde o oblast krční páteře.
    Vzdělávání obyvatelstva je také důležitou součástí prevence. Lidé by neměli zvedat břemena, pokud to překračuje jejich fyzické možnosti. Po těžké námaze je velmi důležitý odpočinek a uvolnění svalů. Správné držení těla je také velmi důležité. Pravidelné cvičení a sportovní aktivity jako je plavání jsou ideální. Pokud je námaha nutná, existují pomůcky jako jsou podpůrné bederní pásy, které krátkodobě ochrání páteř.
    Soukromé chirurgické centrum SPORTKLINIK Vám nabízí široké spektrum služeb nejen pro sportovce. V čele kliniky stojí zkušený MUDr. Jiří Neumann, šéflékař Českého atletického svazu, který vybudoval tým specialistů z mnoha oborů. Pod jednou střechou tak u nás najdete vše, co je potřeba k péči o pohybový aparát.


Fyziologie (jak to má fungovat)

    Většina drobných herniací se zahojí během několika týdnů až měsíců. Jelikož je v poraněné oblasti probíhá zánět, je vhodné využít protizánětlivých léků jako je ibuprofen. V oblasti poranění dochází ke spazmům svalů, které situaci zhoršují, proto je vhodné použít také myorelaxancia, která uvolní svalstvo a pomohou od bolesti mechanicky.
    "Bylo mi tenkrát 32 let, když mě začaly bolet záda. Nejdřív to byla tupá bolest, která se ozývala většinou po náročnější sportovní aktivitě. Po krátkém odpočinku zase odezněla. Po nějaké době už se ale bolest objevovala při každodenních činnostech. Sport začal být utrpením, odpočinek pomáhal jen částečně. Pak přišlo mravenčení v pravé noze. To mě vyděsilo natolik, že jsem začal hledat příčinu. Návštěva lékaře potvrdila „vyhřezlou meziobratlovou ploténku“. Toto není můj osobní příběh, ale vypovídá příběhy mnoha jiných pacientů.
    V první fázi obvykle lékaři podávají léky proti bolesti, případně doporučují rehabilitaci. Většinou se problém vyřeší přirozenou cestou. V některých případech je nutný chirurgický zákrok. Rekonvalescence po takovém zákroku může trvat až 12 týdnů. Bohužel se i po operaci může problém opakovat. Pravidelným cvičením, zafixováním správných pohybových stereotypů a hlídáním hmotnosti můžete předejít vzniku výhřezu meziobratlové ploténky.


Vyhřezlá ploténka postihuje častěji muže

    Cílem těchto látek je upozornit na možné poškození a donucení jedince zvolnit a nepřetěžovat páteř. Jde o takový ochranný mechanismus před přímým poškozením. Jak již bylo zmíněno, 95 % výhřezů se vyskytuje v oblasti bederní páteře, 4 % v krční části a pouze 1 % v hrudní. Anulus firosus je prstenec, jehož zadní strana je o něco tenčí a proto k prasknutí a výhřezu dochází mnohem častěji v zadní a boční části. K výhřezu v bederní části páteře dochází nejčastěji v oblasti mezi obratli L4-S1 a v krční páteři pak C5-C7.
    Pokud je ploténka nepřiměřeně namáhána, může dojít k jejímu prasknutí. Vzniklou trhlinou se může protlačit část rosolovitého jádra, které působí na kloubní pouzdra malých obratlových kloubů nebo na míšní nervy. Jedná se o velmi bolestivou záležitost.
    Pokud dojde k výhřezu v oblasti bederní páteře, typický bývá tzv. houser, kdy je nemocný bolestí doslova paralyzován. Bolest při výhřezu je neustálá a k úlevě může dojít pouze změnou polohy nebo poměrně silnou medikací.
    Výhřez meziobratlové ploténky nebývá diagnostikován okamžitě, jelikož pacient často přichází s bolestí v končetině, třísle nebo hýždi. K diagnóze vede anamnéza, příznaky a fyzikální vyšetření.


Ájurvédský balzám Healing Nature, 30ml

    Statisticky výhřezů meziobratlové ploténky celosvětově přibývá. Je za tím nový životní styl lidí s minimem pohybu a převahou sedavého života. Prevencí herniací je tedy aktivní cvičení a kontrola tělesné hmotnosti. Obezita vede ke zvýšené námaze páteře a rychlejšímu vzniku degenerativích změn. Pokud dojde ke zpevnění svalů podél a v okolí páteře, páteř je lépe podepřená a nedochází k námaze meziobratlových plotének. Prevencí je také využívání pomůcek ke zvednutí těžkých břemen.
    Páteř jako opora těla je složena z obratlů a meziobratlových plotének, které slouží jako vazivová pružina. Mezi jednotlivými obratlovými skloubeními vycházejí z míchy nervy, které řídí danou oblast těla. Mícha je celkově kratší než páteř, proto tedy neplatí, že by například nerv vycházející v oblasti 6. hrudního obratle inervoval svaly a kůži zad a hrudníku ve výšce tohoto obratle.
    Při extrémních bolestech je možné použít také opiáty, ale tento typ léků je vysoce návykový a patří proto do rukou odborníků. Při akutním poranění se doporučuje několik dní klidu a chladit oblast. V pozdějším období se doporučuje naopak teplo a intenzivní rehabilitace, ale vše pod kontrolou odborníků, aby nedošlo k většímu poškození.


Prolaps rekta neboli výhřez konečníku

    Zajímavostí je, že výhřez meziobratlové ploténky hrozí především v rozmezí věku 30-40 let, kdy je ještě vnitřní část ploténky rosolovitá. S přibývajícím věkem pak rosol vysychá a k výhřezu obsahu dochází jen výjimečně. Ve věku 50-60 let je příčinou bolesti zad mnohem častěji zúžení páteřního kanálu nebo osteoartritické změny na páteři. Muži jsou postiženi o něco častěji než ženy. Statisticky až 80 % lidí zažije během života bolest zada asi 3 % z nich díky vyhřezlé ploténce.
    Fyzioterapie s pravidelným cvičením podpoří svaly podél páteře a nemocný nemusí již nikdy o problému vědět. Rozsáhlejší výhřezy mohou ale vyžadovat radikální operační zákrok. Cílem zákroku je uvolnění tlaku a mechanické stlačení okolních struktur (mícha nebo míšní kořeny). Bylo zjištěno, že bolest zad není vždy způsobená pouze útlakem struktur ale také uvolněním chemických látek do okolní tkáně, které vedou k bolesti. Ty způsobují místní zánět.
    Příznaky se odvíjí od místa v páteři, kde k výhřezu došlo (bolest krční páteře, v kříži, zad). Projevují se vystřelující bolestí, mravenčením a brněním. Následně se mohou objevit i výpadky v čití až poruchy hybnosti svalů.


… nebo nám napište, co Vás trápí.

     Degenerací dochází ke změnám v rosolovité vnitřní části ploténky. Ta přestává být měkká a elastická a veškerá váha pak padá přímo na prstenec fibrózní vnější části. Zvýšenou zátěží dochází k prasklinám prstence. Pokud je prasklina hlubší a dosáhne až k rosolovité vnitřní části, nucleus pulposus vyhřezne ven a utlačuje okolní struktury.
    Na rozšíření svých řad přijmeme fyzioterapeuta/tku, vhodné i pro absolventky. Bližší info na adam.jelinek@sportklinik.cz.
    459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek
    Bolesti nohou , kyčlů, nožní klenby, paty, svalů na nohou, tupé bolesti v kříži a bedrech, bodavé bolesti na pravé nebo levé straně břicha a v podbřišku. Může docházet až k ochrnutí končetin či k trvajícím křečovitým bolestem.
    Zvýšené riziko výhřezu ploténky hrozí u profesionálních sportovců (vzpěrači, kontaktní sport), u osob zvedajících těžká břemena nebo jednostranné zátěže jako je častá jízda autem a obecně sedavý životní styl.
    Trpíte tupou až pálivou bolestí krční páteře, která vystřeluje do jedné či obou horních končetin. Časté jsou poruchy citlivosti a hybnosti rukou, brnění.


Tip pro čtenáře Spektra Zdraví:

    Užijte si víkendu plného zdravého pohybu. Cvičení Školy zad pod profesionálním dohledem Marie Zemánkové, styling pod laskavým vedením Heleny Tomanové a relaxační masáže v rukou Dany Vávrové.
    Obecně průběh a příznaky závisí na lokalizaci výhřezu a typu okolní tkáně, která je ploténkou utlačována. K výhřezu může teoreticky dojít kdekoliv od krční po bederní páteř (ploténka není v oblasti prvních dvou krčních obratlů a v oblasti kostrče a křížové kosti). Projevy mohou být minimální od velmi mírné bolesti zad až po extrémní bolest s porušením tělesných funkcí (močení, vyprazdňování stolice, pohyblivost končetin). Bolest bývá velmi často vyzařující, kdy nemocný pociťuje bolest vystřelující ze zad do končetin (velmi často výstřely do stehen, hýždí a lýtek).
    Nabízíme nadstandartní zdravotní péči se zaměřením na pohybový aparát. Najdete u nás pouze certifikované odborníky využívající nejmodernějších diagnostických a léčebných metod.


Výhřez meziobratlové ploténky - projevy

    K prasknutí ploténky dochází převážně na zadní boční straně ploténky. Prasklinky v disku vyvolají uvolnění řady chemických látek tělem a proces vede k prudké bolesti. Prasklinky mohou vést k oslabení síly prstence a při zatížení se část ploténky může vysunovat i bez úplného prasknutí a vytečení obsahu ploténky.
    Existuje řada cviků,která se soustředí právě na podporu okolních svalů, tím se páteř zpevní a zamezí se dalšímu poškození. Pokud je výhřez rozsáhlý a utlačuje okolní struktury natolik, že by k samovolnému hojení nedošlo, je nutné se přiklonit k operačnímu řešení. Statisticky je naštěstí operace nutná v menším množstvím případů.
    Sportklinik, Dříteč 155resort Golf & Spa Kunětická horanapůl cesty mezi městyHradec Králové a PardubicePo-Čt 8:00-20:00, Pa 8:00 - 16:30 vždy po objednání, Objednávky vždy telefonickykompletní kontakty a online formulářceník našich služeb
    S postupem věku se z tělních struktur postupně ztrácí voda, oslabuje se pružnost a vitalita tkání. To platí i pro meziobratlové ploténky, které mají tlumit a usnadňovat pohyby páteře. Ploténka může z různých příčin vyhřeznout („vypadnout, vylézat“) ze své centrální polohy a vytlačit tak okraj ploténky na některou stranu, kde může utlačit buď přímo míchu, nebo nervy z míchy vycházející.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00