Jak na věc


nakažlivá pálivá vyrážka

Faktory zvyšující vnímavost k onemocnění

    Mezi tyto vlivy patří především zhoršené zoohygienické podmínky. Vadí vlhko a zima, zvýšená prašnost, nedostatečná ventilace, zvýšený obsah čpavku ve vzduchu, přehřátí zvířat, přeplněné kotce nebo stáje a jakékoliv nedostatky ve výživě.
    Králíci nakažlivou rýmou snáze onemocní, jsou-li vystavení predispozičním vlivům, které zvyšují jejich náchylnost k nemoci. Při jejich působení také rýma probíhá jako těžší nemoc s vyššími ztrátami.
    Viry se zdají být nevýznamnými původci. Virus myxomatózy může způsobit rýmu a výtok z nosu a očí. Experimentálně je možná infekce králíka virem Sendai, což je původce zánětů dýchacích cest hlodavců.
    U jednoho králíka trpícího infekční rýmou škodí většinou vícero různých druhů bakterií najednou. Příznaky a průběh onemocnění se proto chov od chovu nebo i králík od králíka může lišit, protože je výsledkem spolupůsobení několika různých bakteriálních druhů.
    Echinokokóza je parazitární onemocnění způsobené tasemnicí rodu Echinococcus, česky měchožil. Mezi tasemnicemi je neobvyklá tím, že neškodí dospělé tasemnice...
    Dermatofytóza, též dermatomykóza, je kožní onemocnění zvířat způsobené parazitickými plísněmi, které rozkládají kůži, chlupy, peří i drápy. Příznaky dermatofytózy...


Příznaky a projevy infekční rýmy králíků

    Jaterní kokcidióza je nakažlivá nemoc králíků. Nejčastěji se vyskytuje u králíčat ve věku kolem odstavu, dospělí králíci jsou již většinou odolní. Jaterní...
    Nakažlivá rýma králíků, Rhinitis contagiosa cuniculi, je infekční onemocnění králíka způsobené spolupůsobením několika různých druhů bakterií. Obrovský vliv na průběh nemoci mají také podmínky chovu.
    Riziko vypuknutí nemoci zvyšuje tzv. otevřený obrat a také vystavování zvířat. Nově nakoupení králíci i králíci vracející se z výstav proto patří do karantény, která by měla trvat aspoň 14 dní.
    Léčba nakažlivé rýmy králíků je obtížná. Opakovaný návrat nemoci po léčbě antibiotiky je častý. Spíše se daří léčit akutní nemoc v jejím počátku, než chronické formy, které bývají doprovázené změnami nosních skořep. Těžce nemocní králíci trpící horečkou a příznaky zápalu plic se obvykle neléčí. Antibiotika je dobré doplnit vitamíny A, E a C.
    Klinické příznaky jsou obvykle dostatečné k vyjádření podezření na nakažlivou rýmu králíků, ale neříkají nic o původci či původcích, ty se dají odhalit jen kultivací z hlubokého nosního výtěru.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2019
cache: 0000:00:00