Jak na věc


odbočování protijedoucích vozidel vlevo

Soudy řeší zrádné odbočování vlevo

    Vybržďování – nový nešvar agresivních řidičů – zahrnuje většinou hned dva ze tří těchto činů. „Případ, který řešil až Nejvyšší soud, byl o to hrůznější, že řidič osobního auta úmyslně vybrzdil autobus, ve kterém v tu chvíli cestovalo 49 lidí. Řidič osobního vozidla byl uznán vinným z pokusu ublížení na zdraví a z poškození cizí věci. Udělen mu byl podmíněný trest odnětí svobody a zákaz řízení motorových vozidel na osmnáct měsíců,“ uvedla právnička Gříbková s tím, že vůbec nezáleží na tom, zda po vybrždění došlo k přímému nárazu nebo jen k letmému kontaktu obou vozidel. 
    Pamatuji si na bývalou kolegyni, která všechny postavila do latě za výstražnou vestu, která byla v kufru. Pak sedla do auta, 15 minut vše kontrolovala než vyjela. Úplně legendární byla její hláška, že nemůže jet autem, protože díky sněhu nevidí čáry. Tohle mluví za vše.
    V tomto případě řidička neomezeně důvěřovala a nečekala, že ji motorka začne během odbočování vlevo nedaleko tramvajového ostrůvku objíždět. V okamžiku vyjetí auta byl ale motorkář už na úrovni zadních dveří vozu. Nejvyšší soud proto označil za viníka řidičku, ačkoli ta se hájila tím, že řidič motocyklu porušil dopravní předpisy, a proto je minimálně spoluviníkem nehody.


Zákruta.cz - dopravní informace, seznam autoškol, testy značek a křižovatek

    Při cestování automobilem nám hrozí celá řada rizik. K nehodě může dojít i ve chvíli, kdy si počínáme naprosto zodpovědně, přesně dodržujeme dopravní předpisy a dbáme na zásady bezpečnosti. Stačí chvilková nepozornost jiného řidiče, nečekaná překážka na silnici v nepřehledné zatáčce či padlý strom. A velké riziko představuje i volně pobíhající divoká zvěř.
    V případě porušení pravidel silničního provozu se řidič vždy dostává do roviny trestně právní odpovědnosti. Nejčastějším skutkem, který se u soudů projednává, je podle právních analytiků usmrcení z nedbalosti. Následuje těžké ublížení na zdraví, obecné ohrožení a poškození cizí věci.
    V internetových aukcích lze pořídit kdeco, třeba i auta. Představa, že se v nich dají sehnat jen ojetiny, které mají to nejlepší dávno za sebou, je ale mylná. Narazit můžete třeba i na pořádnou perličku v podobě kvalitního SUV. A navíc za dobrou cenu!


Test pravidel silničního provozu

    „Stejně tak budete odsouzeni, pokud nedáte přednost řidiči, který vám vjede během odbočování do cesty z protisměru,“ varuje právnička. I tady totiž platí, že musíte být ve střehu a umožnit projet protijedoucím vozidlům. „A to i za situace, kdyby řidič auta z protisměru porušil pravidla a vjel do křižovatky na oranžovou nebo dokonce na červenou,“ vysvětluje další právnička Zuzana Cholastová. Například řidič autobusu, který odbočoval na křižovatce vlevo na zelenou, byl u soudu shledán vinným z těžkého ublížení na zdraví, i když protijedoucí auto vjelo do křižovatky na červenou. (Stejně tak může být spoluviníkem řidič, kterému vjelo do cesty vozidlo z vedlejší silnice.) 
    Je to takový zlý, ošklivý, nepěkná věc. Jedete si svou cestou do práce, stejně jako ostatní po ránu pospícháte. Nebo jiný příklad – jedete za klientem, jiný vás zdržel, takže zase pospícháte. Každý si zde může dosadit cokoli. Auto k pospíchání svádí. Snad jen na dovolené je to jinak. Zkrátka nejste na výletě. Jiného názoru je ale zrovna ten cvok před vámi, který se rozhodl odbočit doleva. Odbočit s nájezdovým pruhem ještě zvládne, pokud teda je…, hrůza ovšem nastává bez pruhu. Takový řidič si najede k pravému kraji, vyhodí blinkr doleva a čeká až projedou auta v protisměru. Že vám něco nesedí? Bodejť. Odbočuje vlevo, ale stojí u pravého kraje, v lepším případě uprostřed. Ti co jedou za ním, musí zastavit, počkat, aby milostpán odbočil. Vzniká drobná kolona, zdržení.
    Od 11.1.2020 04:35 do 06:40 na silnici 9 v obci Nový Bor okres Česká Lípa , délka 17m nehoda probíhá vyšetřování nehody, nebezpečí OA a srna, bez zranění a bez kapalinUdálostí je ovlivněn jeden směr provozu


Nehoda na silnici 9 v obci Nový Bor okres Česká Lípa , délka 17m

    Čeští řidiči neumí bezpečně odbočovat vlevo. Chybné manévry na křižovatkách zaujímají přední příčky vážných dopravních nehod, kterými se musí zabývat soudy. Hned po alkoholu je u případů, končících odnětím svobody a zákazem řízení, nejčastěji uvedeno: „řidič nepozorně či riskantně odbočoval vlevo“. Soud tak například odsoudil, a to na čtyři měsíce s roční podmínkou a zákazem řízení, řidičku, která při odbočování vlevo smetla motocyklistu. „Lidé nevědí, že musí při odbočování předpokládat i chybu dalšího řidiče. Neznají zásadu takzvané omezené důvěry, kterou ale vyznává právo,“ uvádí Petra Gříbková ze společnosti Atlas Consulting, která se zabývá právními informačními systémy.
    Samozřejmě bezpředmětné je to na úzkých cestách, nebo v případě kamionu. Já ovšem mluvím o osobácích a širší cestě. Co je kruci za problém najet s autem k levé čáře a nechat tak vpravo dostatek místa na projetí aut za mnou? Pro některé bohužel obrovský, takřka nepřekonatelný.
    Od 11.1.2020 04:15 do 06:20 v ulici U Hřiště v obci Bohumín okres Karviná nehoda Havarované osobní motorové vozidlo které sjelo do příkopuUdálostí je ovlivněn jeden směr provozu
    Od 11.1.2020 05:05 do 07:10 na silnici 36063 u obce Zárubice okres Třebíč nehoda DN střet OA se zvěří, bez zranění, na místo k šetření PČRUdálostí je ovlivněn jeden směr provozu


Odbočování vlevo = obrovský problém

    Stejně tragický je i případ jednosměrek. Je to v podstatě stejné. Nevím jak ostatní autoškoly, ale tam, kde jsem chodil já, mi vštěpovali, že pokud odbočuji doleva, musím se zařadit k levému okraji, aby odbočující vpravo, nebo jedoucí rovně, mohli bez problémů projet. Dokonce, co si pamatuji, policajti od zkoušek za to vyhazovali. Dneska řidičák bohužel asi dostane kdokoli. Všude se píše o přísných teoretických testech, ale praktické zkoušky? O těch se moc nemluví a je to vidět.
    Samozřejmě není to jen o autoškole a vštěpování základních principů, ale i o obyčejné lidské ohleduplnosti. Řidič nemůže řešit jen to, co se děje před autem, ale musí být v obraze, co se děje za ním. Zkrátka zpětná zrcátka nejsou jen pro okrasu, jak si dost řidičů myslí.
    Povinné ručení není tím jediným pojištěním, které můžete využít v silničním provozu. Zvolte produkt, s nímž se budete chránit nejenom v okamžiku, kdy způsobíte nehodu někomu cizímu. Dejte přednost také ochraně vlastního majetku. Využijte havarijní pojištění.
    Je jen málo lidí, kteří za svůj život nezažijí karambol na silnici nebo dopravní nehodu. Někdy se to stane vinou vaší nepozornosti, jindy za to může někdo jiný nebo souhra náhod. Vždy je ale dobré vědět, jak se při dopravní nehodě zachovat.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00