Jak na věc


olga želenská fotogalerie

Zátiší Olgy Havlové

    Do projektu Rok Olgy Havlové jsme zapojili také architektonickou kancelář. Na naše přání vytvořil speciálně pro tuto příležitost architekt Jan Šépka dílo, které jsme nazvali Zátiší Olgy Havlové.
    Nejbližší a nejspolehlivější parťák Václava Havla, kamarádka, která nezkazí žádnou legraci, naopak ji vymýšlí, štědrá hostitelka, vášnivá hráčka a houbařka, milovnice přírody, ostrá glosátorka, statečná a neúnavná disidentka, žena věcná, vždy s nohama na zemi a vždy svá. Nový celovečerní dokumentární film režiséra Miroslava Janka (Občan Havel, Čtyři dohody) není pouze popisným životopisem, ale osobním portrétem výjimečné osobnosti – první dámy Olgy Havlové. Osobitá žena, veřejnosti známá jako manželka Václava Havla a zakladatelka nadace Výbor dobré vůle, je zde představena ze své civilní stránky. Janek se tolik nesoustředí na oficiální biografická data, ale nechává promlouvat dosud nezveřejněné archivní záběry a fotografie i osobní zpovědi přátel.


Sázení stromků Olgy Havlové

    Stromky jsme sázeli v jarních a podzimních měsících roku 2018, přičemž zájemci z řad měst, obcí, případně i firem si sami mohli zvolit libovolný listnatý strom. Následně si vytipovali vhodné místo k zasazení a o stromek se po dobu jeho růstu budou dle potřeby starat. Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové zajistil „destičku“ pro označení stromku.
    Kromě akcí, které pořádáme v posledních letech pravidelně, jako je například výstava fotografií o někdejší první dámě České republiky a zejména předávání ceny nesoucí jméno Olgy Havlové, jsme v roce 2018 realizovali:
    Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.
    Tato instalace může tvořit celek s vysazeným stromkem a bude dodána na základě individuálních jednání.
    V roce 1993 zasadila Olga Havlová v Olomouci Topolanech v prostorách Dětského centra „lípu dobré vůle“. V roce 2018 jsme si osobnost paní Olgy připomněli zasazením dalších 85 stromů dobré vůle po celé ČR a další jsme vysadili např. v Ženevě, Kudowě Zdróji, Varšavě a Wroclawi.


Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové

    Autor ve svém návrhu použil strukturu tkané látky vytvarované jako pohodlné sofa. Sám k tomu říká: „Zátiší Olgy Havlové jsem pojal jako místo, kde lze sedět či ležet, rozjímat nebo číst. Můžeme tady vzpomínat na paní Olgu, nebo jen tak čekat na přátele.“

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00