Jak na věc


přírodní léčba neuropatie dolních končetin

Přírodní kámen - stavební materiál

    Hledáte-li vhodný materiál pro venkovní dlažbu, nemůžete vybrat lépe než přírodní kámen. Dlažby z přírodního kamene jsou dodávané v mnoha formátech, tvarech a povrchových úravách. Vybírat můžete z nepravidelných kusů nebo z dlažebních dílů pravidelných tvarů, které je možné různě skládat.
    Předmět dotazu - Vyberte typ dotazu - Sháníte něco konkrétního? Chcete nezávaznou cenovou nabídku? Máte zájem o katalog? Řešíte technický problém a nevíte si rady? Máte jiné dotazy?
    V dnešní době je možné si při stavbě domu či úpravě zahrady vybrat z nepřeberné nabídky materiálů. Přesto je přírodní kámen stále jedním z nejvyhledávanějších. Oproti jiným materiálům má přírodní kámen mnoho výhod a drží se tak stále v čele pomyslného žebříčku stavebních materiálů.
    Velmi oblíbené je použití přírodního mramoru v koupelnách. Mramor poskytuje oproti keramickým obkladům mnoho výhod, zejména pro svoji odolnost a neopakovatelnou strukturu. Podobnou roli hrají také přírodní travertiny a interiérové pískovce. Všechny zmíněné materiály můžete dle fantazie používat kdekoliv vás napadne. Ideálně se hodí pro koupelny, kuchyně, vstupní haly, ale také obývací místnosti.


Obklady z přírodního kamene v interiéru i exteriéru

    Metamorfované horniny vznikaly přeměnou z různých hornin a to působením vysokých teplot, tlaků a prostředí - čili činitelům v zemské kůře, kterým byly vystaveny. Výsledná podoba kamene je závisla na délce a intenzitě působení těchto činitelů.K metamorfovaným horninám řadíme krystalické vápence (mramory), fylity, granulity apod.
    Období renesance navázalo na odkaz antické kultury a to se samozřejmě přeneslo také do architektury a stavitelství. Kámen tak nadále zůstával vyhledávaným stavebním a okrasným materiálem. S barokním slohem přišel menší úpadek kamene na vnějších fasádách. Jednak bylo toto období ve znamení nedostatku kamenného materiálu a navíc přišly do módy omítnuté zdi. Přesto se stále využívalo kamenných dlažeb v interiéru i v exteriéru a také v kamenosochařství.
    Hojněji se s využitím kamene začínáme setkávat ve starověku. Z té doby se nám dochovala nejedna ukázka sochařského řemesla. Zároveň můžeme dodnes obdivovat velký fenomén starověkého stavebnictví v podobě pyramid a chrámů v Egyptě. Stejně tak po sobě zanechaly architektonické dědictví kultury Mayů či Aztéků.


Výhody použití přírodního kamene

    Přírodní kámen se vyznačuje především svojí odolností. Rohodnete-li se pro kamenný obklad nebo dlažbu, máte jistotu, že vás "přežije". Při jeho použití se nemusíte obávat vysokých mrazů, silných větrů, děšťů či slunce. Pro svoji odolnost a tvrdost je hojně využíván na pokládku dlažby, protože snese mnohatunová zatížení.
    Přírodní kámen může být využit moha dalšími způsoby. Při stavbě schodišť, bazénových lemů, krbů a dalších stavebních prvků. U přírodního kamene platí víc než kdekoliv jinde, že fantazii se meze nekladou. Můžete například interiér svého domu založit na dominantním kamenném schodišti nebo robustním kamenném stolu. Vaše zahrada se nemusí omezit pouze na kamennou dlažbu či obklad bazénu, ale můžete do ní zakomponovat volně stojící kamenné okrasné zdi, jezírka, fontány či květináče.
    Dlažby z přírodního kamene výrazně esteticky pozvednou vzhled okolí vašeho domu. Jsou vhodné zejména pro příjezdové cesty, cesty kolem domu a na zahradě.
    Stejně tak nikoho asi nepřekvapí, že hlavním stavebním materiálem ve středověku byl přírodní kámen. Románský i gotický styl je plný krásných kamenných staveb. V Čechách se u staveb z tohoto období setkáváme především s opukou a pískovcem.


Dlažby z přírodního kamene v exteriéru

    Imitování kamenných zdí jak v exteriérech tak v ineriérech představuje aktuální světový trend v bydlení.Obklad z přírodního kamene navíc slouží jako tepelná izolace. Pokud jej použijete na obklad fasády, poslouží vám dobře jako ochrana před zbytečným únikem tepla. Obklady je také možné instalovat na zateplovací polystyrenové systémy.
    O tom, že je člověk kamenem od pradávna fascinován, nám podávají svědectví také megalitické stavby (např. slavný Stonehenge). Tyto stavby se datují do doby kamenné a jsou jakousi předzvěstí kamenné architektury.
    Kamennou dlažbu můžete využít také do okolí bazénů a k bazénovým lemům. Stejně tak se nemusíte bát využít dlažbu z přírodního kamene v interiéru nebo na terase.
    Popustíte-li uzdu své fantazie, zjistíte, že se při použití přírodního kamene nemusíte omezovat pouze na obklady a dlažby. Nebojte se kámen použít také na nejrůznější doplňky a stavební prvky v domě či na zahradě. Dopřejte si například u krbu na zahradě netradiční posezení u kamenného stolu. S velkoformátovou kamennou deskou to nebude žádný problém. Stejně tak může vzniknout i schodiště ve vašem domě nebo v jeho okolí.


Další možnosti použití přírodního kamene

    Obklady a dlažby z přírodního kamene si vás jistě získají svojí elegancí a praktičností. Přírodní kámen je absolutně bezúdržbový a lze říci, že vše pro vás končí pokládkou dlažby či obkladu. Oceníte také to, že se velmi dobře kombinuje s dalšími materiály a díky své přirozené barevnosti může být doplněn téměř čímkoliv.
    Použití přírodního kamene se nemusíte obávat ani v interiéru. Vhodně zvolený materiál propůjčí interiéru luxusní a velmi originální vzhled. Stejně jako v případě venkovního použití je možné kámen snadno kombinovat s dalšími, nejen přírodními, materiály.
    Kamenné obklady jsou krásné. Mohou se stát hlavním designovým prvkem na fasádě i na stěnách v interiéru. Opět se nabízí spousta možností, jak kámen na obklady použít. Kamenné obklady mohou pokrýt celou fasádu a propůjčit tak domu vzhled kamenné stavby. Stejně tak mohou fasádu pouze ozdobit na vybraných místech - například kolem dveří či oken, případně jako kamenné sokly.
    Magmatické horniny vznikají krystalizací z magmatu. Struktura magmatické horniny se potom odvíjí od posloupnosti krystalizace a postupného chladnutí taveniny. Do skupiny magmatických hornin řadíme materiály jako je granit (žula), žulový porfyr, křemenný porfyr, bazalt (čedič) apod.


Dlažby z přírodního kamene v interiéru

    Druhý dech nabírají kamenné fasády s příchodem historizujících stylů na přelomu 19. a 20. století. Přírodní kámen je využíván až do dnešní doby. V současnosti nachází své uplatnění v interiérech i exteriérech. Dávno není považován pouze za stavební materiál, ale je ceněn také pro své dekorační vlastnosti. Můžeme se tak stále častěji setkávat s kamennými obklady zdí v obývacích pokojích, přírodními dlažbami v okolí bazénů a s různými kamennými dekoracemi v zahradách.
    Nemůžeme samozřejmě opomenout ani antický svět Řecka a Říma, kde byl kámen ve stavitelství a sochařství také s oblibou využíván. Řekové a Římané byli velcí stavitelé a objevili řadu nových stavebních metod. Velmi oblíbeným materiálem antického světa byl mramor. Tento ušlechtilý vápenec byl těžen právě v okolí Středozemního moře, proto není výběr mramoru v Řecku a Římě překvapivý.
    Předkové člověka objevili kámen a jeho ušlechtilé vlastnosti již v pravěku. Přírodní kámen tak můžeme rozhodně označit nejdéle používaným materiálem v dějinách. Údajně kámen opracovávali již Australopitékové před více než dvěma miliony let. S jistotou lze však uvést, že kámen k tvorbě nástrojů a pomůcek využíval o několik stovek let později Homo Habilis. Podle některých archeologů sloužil kámen již tehdy také k velmi primitivním stavebním účelům.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00