Jak na věc


platina lol

Cena platiny je určena náklady na těžbu.

    Většina lidí považuje zlato za nejcennější kov na světě. Cena platiny byla však již mnohokrát v historii několikanásobně vyšší než cena zlata. Platina je daleko vzácnější než zlato. Každoročně se z nalezišť vytěží 10x méně platiny než zlata. Zlata se každoročny vytěží cca 2500 tun, platiny jen cca necelých 200 tun. Přibližně 70%-75% celosvětové těžby platiny probíhá na jednom místě – v Jihoafrické republice. Když se k tomu připočte cca 35-40 tun platiny, které se v posledních letech každoročně dle údajů britské společnosti (specialisty na katalyzátory Johnson Matthey) získají recyklací, představuje v současné době vytěžené množství z Jihoafrické republiky více jak 50% celkové celosvětové nabídky platiny.
    Platina se používá pro výrobu drahých šperků. Výhodou při výrobě šperků je, že platina je tvrdší a mechanicky stabilnější jak zlato a proto se používá ve šperkařství i v různých slitinách. 30% procent každoročně poptávané platiny se používá na výrobu šperků, což představuje cca 70 tun.


Proč je dnes platina tak cenná?

    Platina je velice těžký kov a chemicky mimořádně odolný drahý kov. Platina má vyšší hustotu (21,0g/cm3) než zlato (19,3g/cm3), je tvrdší než zlato, je velice dobře zpacovatelná, kůjná a tažná. Platina má bílošedou barvu, je velice trvanlivá a proto je velice oblíbeným drahým kovem ve šperkařství. Na rozdíl od zlata, stříbra má vysoký bod tání (1769 C). Platina patří mezi drahé kovy a je velice vzácná. Platiny se ročně vytěží 10x méně než zlata. Platina má významné využítí v průmyslu a jako velice vzácný drahý kov slouží stejně jako zlato a stříbro pro investiční účely jako dlouhodobý prostředek uchování hodnoty.V 19. století byla platina objevena ve šperku pocházejícího ze starého Egypta. Také jihoameričtí indiáni znaly platinu ve formě malých kamínků, které nacházely při rýžování zlata. Díky vysokému bodu tání platiny však nedokázaly oddělit zlato od platiny. Ztavením zlata vznikla homogenní slitina. Z takovéto slitiny nebylo možné oddělit platinu od zlata.Platina nebyla vždy tak vyso


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00