Jak na věc


povaha jezevčíka

Odkaz na stránku Citáty - Povaha

    Obvykle se tak děje u rozhádaných partnerů, kdy hrozí, že jeden z nich odejde (či už odešel) a ten druhý zoufale dělá na sobě veškeré změny, které mu byly předloženy jako důvod k odchodu.
    Často hovoříme o mentalitě českého člověka a s chutí odkazujeme na tradované mýty o naší bodré národní povaze, o našich šikovných rukou, humoru, muzikantství a tak dále. Je tomu ale opravdu tak? Co když někdo starým pověstem českým o naší národní nátuře postaví do cesty kritický objektiv kamery? Když před lety začalo Televizní studio Ostrava uvádět pořad Ta naše povaha česká, málokdo (možná ani jeho tvůrci ne) očekával, že starou dobrou povahu českou tolikrát nachytá na hruškách. Na druhé straně obliba tohoto vysílání dokazuje, že jsme přece jen ochotni přijmout kritiku sebe sama a polemizovat s typickými projevy své malosti. Stačí pročíst si témata, jaká se za ta léta existence pořadu, který je nejdéle vysílaným publicistickým cyklem České televize, objevila na obrazovce, a pochopíme, o čem je tu řeč.


Citát na téma: Povaha č. 1 1003157

    Ano, mnoho se změnilo, ale lidé zůstali stejní, jenomže teď víme líp, kdo je kdo. Kdo je slušný, byl slušný vždycky. Kdo byl věrný, je věrný i teď. Kdo se točí s větrem, točil se s větrem i dřív. Kdo myslí, že teď přišla jeho chvíle, myslel vždy jen na sebe. Nikdo se nestává přeběhlíkem, kdo jím nebyl dříve a vždycky. Kdo mění víru, neměl žádnou. Člověka nepředěláš, jenom se ti vybarví.Karel Čapek
    Nádherně napsaný a shrnutý manuál. Takhle napsat návod krok za krokem a který je navíc pravdivý. Katko, opravdu smekám a přeji mnohem víc čtenářů kteří budou toužit se sebou něco udělat :o)
    30. května 1993 byl odvysílán první pořad jednoho z nejrozsáhlejších publicistických cyklů České televize TA NAŠE POVAHA ČESKÁ. O tom, že má stále na co poukazovat, svědčí nejen uznání, jakého se tomuto pořadu dostává na přehlídkách a soutěžích (Pierot 94 a 98, výroční ceny Fitesu v letech 96 a 97 a zejména pak Trilobit, udělený J. Večeřovi, K. Bělohlavému a kameramanovi Z. Úlehlovi v roce 1998), ale i nová série 26 dílů, které Televizní studio Ostrava chystá pro rok 2011.
    Toto období alkoholismu je pro takového člověka už pouhou minulostí. A pokud tuto minulost už nikdy nezopakuje, stane se pro něho "jen" neblahou, nežádoucí a již nepotřebnou zkušeností - životní etapou, která skončila a která byla součástí jeho přerodu v lepšího člověka, který už toto nikdy nezopakuje.


Citát na téma: Povaha č. 1 1000059

    Doporučuji všem, kteří se s takovýmto názorem setkají, aby se jím nenechali jakkoli ovlivnit, odradit, protože tento názor je naprosto scestný a je lživý. A tím, co není pravda, se člověk nemá a nemusí zabývat, řídit se tím a natož se tím trápit...
    Každý člověk má možnost se změnit a na každém záleží, zda tuto možnost také využije. A pokud se člověk rozhodne, že tuto možnost využije, pak si také sám reguluje i to, do jaké míry tuto možnost využije - do jaké míry se změní.
    Bohužel moderní psychologie mylně tvrdí, že povaha člověka se nemění. Psychologie například tvrdí to, že když jednou člověk byl alkoholikem, tak jím zůstává do konce života, bez ohledu na to, zda abstinuje či nikoli. Pro tento případ psychologie zavedla termín abstinující alkoholik.
    Pokud dotyčný splní těchto pět podmínek a začne na sobě upřímně pracovat (měnit svoje zlozvyky v jiné zvyky), tak i ten člověk s tou nejnesnesitelnější povahou se může změnit v kvalitního, oblíbeného, příjemného a vyhledávaného a důvěryhodného člověka se skvělou povahou.


Citát na téma: Povaha č. 2 1000111

    Přece pokud jsem lhala a nyní už nelžu, tak mne nemůže moderní psychologie nazývat pravdomluvnou lhářkou. Je to stejně absurdní, jako kdyby psychologie tvrdila o motýlu, že to není motýl, ale že je to létající housenka.
    Mnoho lidí na základě svých zkušeností si myslí, že změna povahy je možná, ale jenom pod hrozbou, a to pouze na čas. Tito lidé se museli hodně zklamat v tom, že věřili ve změnu povahy a ta se pak nekonala.
    Já být tím alkoholikem, tak si připadám jako pokrytec, který si hraje na lepšího. Vždyť ho takto psychologie označuje. Ve skutečnosti člověk, který již nepije a nemá na alkohol ani pomyšlení a ani ho nepotřebuje a v duchu si ho ani nemusí zakazovat, není žádným abstinujícím alkoholikem. Je to člověk, který alkoholikem byl (to si nikdy neodpáře), avšak už není.


Citát na téma: Povaha č. 2 1003776

    Velice striktně s tímto nesouhlasím. Takovýto termín je ortel a takovýto názor degraduje člověka. Znevažuje jeho nápravu, jeho novou etapu života a zbavuje ho možnosti stát se lepším. Tím, že psychologie nazývá abstinenta abstinujícím alkoholikem, ho staví do světla: "Dáme si na tebe pozor, protože jsi pokrytec, protože i když abstinuješ, stejně jsi alkoholik. A je jedno, že jsi pil pět let do němoty a že už třináct let jsi naprostý abstinent a na alkohol nemáš ani pomyšlení, ani ti nechybí a že se za to období podlehnutí alkoholu stydíš. Zkrátka to, že nyní abstinuješ, je tvoje přetvářka a basta fidli. Nikdy se nemůžeš změnit. Jednou jsi se takovým stal a už nikdy se nemůžeš stát nikým jiným."
    Zaujala mne diskuze o lidské povaze a lásce k sobě samému. Změna povahy je možná dobrá pro okolí daného jedince, ale každému vyhovuje něco nebo někdo jiný. Se sebou jsme stále s ostatními pouze občas. Je to spíše otázka sebedůvěry a spokojenosti se sebou samým. Občas nás někteří nespokojenci o naši pohodu chtějí připravit a záleží jen na nás zda jim to dovolíme. Proto rady velmi zvažují a raději mám pravdivé informace. Ztráty k životu patří a když něco končí i něco nového začíná.Je dobré umět rozlišovat zrno od plev a nazývat vše správnými jmény. Když pracujeme se špínou je téměř nemožné se od ní neumazat a protože nemám ráda výkaly v jakékoliv podobě a všichni dobře víme kam tyto produkty patří...Tak zároveň neznám nikoho kdo by takovýto produkt oplakával.
    Koketnost je základ ženské povahy; všechny ženy ji ovšem neuplatňují, protože některé jsou na to moc hloupé, a jiné moc chytré.François de La Rochefoucauld, kníže de Marcillac


Citát na téma: Povaha č. 2 1002156

    Pro letošek chystá ostravský tým další příspěvky, například na adresu rovnoprávného postavení žen a mužů, zhoršující se tělesné kondice školní mládeže nebo tristního vztahu mezi generacemi, s údivem možná mnozí zhlédnou dokument o divadelním souboru bezdomovců a řadu dalších.
    A jestliže člověk tvrdí, že se chce, ale nemůže se změnit, tak takovýto člověk se ve skutečnosti vymlouvá a vlastně se změnit nechce. Každý člověk má totiž možnost se změnit. Záleží však, jestli tuto možnost chce doopravdy využít.
    Obvykle se již jedná o hodně velké nešvary - např.: sobeckost, nespolehlivost, neplnění slibů, závislosti (kouření, pití, hry, práce), lhaní, podvádění. Člověk, který údajně má v povaze tyto nešvary, ve skutečnosti je pouze na tyto nešvary zvyklý - je zvyklý takto reagovat na určité podněty. Ale i od takovýchto reakcí si člověk může odvyknout a tím se změnit.
    Tyto clanky o zmene povahy jsou skvele! Rozesel se se mnou pritel na zaklade mych chyb... nechci o nej uplne prijit a verim ze se k sobe vratime az ja napravim sve chyby a tento clanek mi hodne pomohl!! Uz vim co a jak mam delat...:) Hned dnes s tim zacinam! Dekuji :) Catherine:)

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00