Jak na věc


proplacení pracovní neschopnosti

Místo proplacení svátku - volno

    Zaměstnavatelem nám bylo sděleno toto: Vedení společnosti se rozhodlo, že o státní svátky v říjnu a listopadu půjdeme do práce a volno si vybereme 22.12. a 23.12. Musím zdůraznit, že zaměstnanců se nikdo neptal zda s tím souhlasí. Zajímá mě zda na to má zaměstnavatel právo a také to, zda místo proplacení 100% za svátek má právo udělit volno (svátek je potom proplacen v normálních hodinách a ne v průměru jak by asi měl být?!).
    Zaměstnavael stanovuje rozvrh pracovní doby. Pokud Vám tedy alespoň 14 dní předem sdělil, že ve státní svátky budete pracovat, nic tím neporušil. V případě práce ve svátek je správně i postup ohledně přednostního poskytnutí náhradního volna před proplacením 100% příplatku (viz §6, odst. 1 zákona o mzdě č. 1/1992 Sb. v platném znění), tzn. že odpracujete svátek, za něj obdržíte mzdu bez příplatku a následně náhradní volno, takže ve finančním součtu nebudete ošizeni, protože i za náhradní volno Vám náleží mzda. Jediný rozdíl může být v pár korunách, o které se může lišit Vaše mzda v aktuálním měsíci oproti průměru pro pracovně-právní účely vypočtenému z předchozího čtvrtletí.


Pracovní doba a doba odpočinku, přestávky v práci

    Brzký odchod z práce po skončení pracovní dobyDovolená a nepřetržitý provozEvidence pracovní dobyNástup na noční směnuNávštěva lékaře v pracovní doběNávštěva u lékaře poloviční úvazekNedodržení pracovní doby a odchod na přestávku (nezáměrně)Má svědek na svatbě konané v pátek nárok na prac. volno?Návštěva lékaře mimo město (místo) pracovištěNedodržení pracovní přestávky (nezáměrné)

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00