Jak na věc


protikuřácký zákon změna aktualně

Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky tabáku, alkoholu a jiných návykových látek

    Poslanci už podávají návrhy úprav takzvaného protikuřáckého zákona, který by přinesl zejména úplný zákaz kouření v restauracích, barech, kavárnách, vinárnách a dalších podobných zařízeních. Budou se opět, stejně jako v původní neschválené předloze, vesměs snažit tuto restrikci zmírnit.
    Zdravotnický výbor značnou většinou hlasů doporučil ve středu sněmovně, aby schválila zákaz kouření v restauracích, barech, kavárnách, vinárnách a dalších podobných zařízeních. Úlevy by se mohly dočkat snad jen e-cigarety.
    Užívání elektronických cigaret je zakázáno všude tam, kde zákon zakazuje kouření, výjimkou jsou provozovny stravovacích služeb (např. bary, restaurace, kavárny). Nicméně provozovateli zákon nebrání ve své provozovně používání elektronických cigaret zakázat. Další výjimkou jsou i zoologické zahrady.
    „Prostřednictvím kampaně chceme veřejnosti zdůraznit a opakovaně připomínat škodlivé dopady kouření na zdraví. Jedním z našich cílů je chránit zejména zástupce mladé generace před tím, aby s kouřením vůbec začínali. Je potřeba, aby lidé vnímali, že normální je nekouřit, neopíjet se, normální je neničit si zdraví návykovými látkami,“ vysvětluje náměstkyně zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová.


Co předzahrádky a zahrádky restauračních zařízení?

    Každý z nás někdy slyšel o „protikuřáckém“ zákonu. Klíčová právní úprava v oblasti veřejného zdraví se však zdaleka netýká pouze tabáku a kouření. Celý název nového zákona zní: „zákon č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek“ a podobně jako jeho „předchůdce“ (zákon č. 379/2005 Sb.) se vztahuje nejen na téma omezení kouření na veřejných místech a dostupnosti tabákových výrobků, ale i na omezení dostupnosti alkoholických nápojů či organizaci protidrogové politiky atp.
    Zákon podobně jako jeho „předchůdce“ (zákon č. 379/2005 Sb.) stanoví, kde je možné prodávat a podávat alkoholické nápoje. Dále také stanoví upřesňující podmínky tohoto prodeje a podávání. Nově již např. nebude možné prodávat alkoholické nápoje prostřednictvím prodejního automatu. Novinkou je také povinnost uložená prodejci alkoholických nápojů, který musí vyzvat osobu mladší 18 let, jež je zjevně pod vlivem alkoholu, k opuštění místa prodeje alkoholických nápojů. Nicméně v oblasti týkající se prodeje a podávání alkoholických nápojů s novým zákonem nedochází k tak významným změnám jako v oblasti výše uvedené.
    Protikuřácký zákon z dílny ministerstva zdravotnictví čeká na své schválení ve sněmovně, nejen ministrovi Stanislavu Němečkovi ale musí být jasné, že jednoduché to s obhajobou nejtvrdšího protikuřáckého zákona v Evropě mít zřejmě nebude.


Poslanci navrhli úlevy z úplného zákazu kouření v restauracích

    Ministerstvo zdravotnictví si v patnáctibodovém legislativním plánu vytýčilo jako priority protikuřácký zákon, zákon o neziskových nemocnicích a zákony o vzdělávání lékařů a ostatních zdravotnických pracovníků.
    Při schvalování takzvaného protikuřáckého zákona budou poslanci opět hlasovat o možnosti zřizování kuřáren v restauracích. Ve hře budou po druhém sněmovním čtení taky výjimky pro malé podniky z plánovaného úplného zákazu kouření v pohostinských zařízeních.
    Premiér Bohuslav Sobotka označil schválení protikuřáckého zákona v Poslanecké sněmovně za vítězství ochrany zdraví lidí nad komerčními zájmy. Novinářům dnes řekl, že vláda dala najevo, že to myslí vážně se svou snahou zařadit Česko mezi civilizované státy, které chrání zdraví vlastních občanů. Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík očekává bouřlivou debatu i v Senátu, ale doufá, že také tam převáží "rozumný zdravý názor".


Sněmovní zdravotní výbor projedná znovu protikuřácký zákon

    Předlohu o zavedení úplného zákazu kouření v restauracích a dalších zařízeních projedná sněmovní zdravotnický výbor. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček míní, že schvalování protikuřáckého zákona potrvá ještě měsíce. Ode dneška nesmí tabákové firmy uvádět na český trh cigarety bez obrazového varování před škodlivostí kouření.
    Kouření ve vnějších prostorech provozoven stravovacích služeb (tedy „zahrádky“, „předzahrádky“ apod., které nenaplňují definici vnitřního prostoru) nový zákon nikterak nereguluje. Je však možné, aby si provozovatel zákaz kouření v těchto vnějších prostorech stanovil rovněž.
    Vláda znovu posílá do Sněmovny návrh protikuřáckého zákona, který poslanci napoprvé zamítli i hlasy koaličního hnutí ANO. Ministři dnes na jednání jednomyslně schválili nový návrh ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, který zapracovává i pozměňovací návrhy schválené v dolní komoře vyjma návrhu poslance Marka Bendy. Informoval o tom premiér Bohuslav Sobotka. Nová pravidla by podle něj měla platit od ledna 2017.


Kouření ve veřejných prostorách omezuje většina zemí v Evropě

    „Na prvním místě je zdraví občanů, a to je také priorita, kterou musí mít stanovenou stát. Čísla hovoří jasně a bohužel nejsou dobrou devízou České republiky. Na nemoci způsobené kouřením u nás ročně umírá 18 tisíc lidí, na následky pasivního kouření 1 500 až 3 000 lidí. Alarmující jsou pak statistiky o kouření dětí a mladistvých. Například dvě třetiny šestnáctiletých studentů někdy v životě kouřily cigarety a 16,4 % těchto mladých lidí kouří dokonce denně,“ vysvětluje nutnost legislativní změny náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová.
    Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo 30. květen jako den Posledního típnutí. Ve středu 31. května, symbolicky ve Světový den bez tabáku, totiž vstoupil v účinnost nový tzv. „protikuřácký“ zákon (zákon č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek). Současně s tím ministerstvo spustilo několikaměsíční kampaň, během níž seznamuje veřejnost i média s pozitivními dopady nové právní úpravy a zároveň upozorňuje na rizika spojená s kouřením.
    Celá kampaň odstartovala 30. května před budovou Ministerstva zdravotnictví na Palackého náměstí. „Čísla za Českou republiku týkající se kouření jsou alarmující – zhruba tři čtvrtiny současných kuřáků začaly s kouřením už před 18. rokem života. Přibližně 13 procent žen kouří v průběhu celého těhotenství,“ přibližuje situaci PhDr. Ladislav Csemy z Národního ústavu duševního zdraví.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00