Jak na věc


reprodukce koní mnětice

Ještě více fotografií hřebců pro vás připravila v samostatné galerii Šárka Bělohlavová.

    Zástupce chladnokrevných koní hřebec Nacho Salazar-ZV dokázal, že i tito mohutní koně určení především pro těžkou práci v lese a pro tah jsou stejně elegantní, vznešení a temperamentní jako výše jmenovaní plemeníci. Ladnost jeho svalnatého a mohutného těla byla znát v každém jeho pohybu při předvedení ve volnosti. Také on dal všem divákům najevo, s jakou radostí si dokáže užít pocit svobody.
    Podzimní výběr hřebců je pravidelně vypisován pro dvouleté hřebce (tzv. körung) a pro starší hřebce, kteří se ucházejí o zápis do plemenné knihy na základě vlastní sportovní výkonnosti, nebo výkonnosti potomstva.
    CÉZAR (ČT, Przedswit Jung - 53/ 96 Cena po 2609 Przedswit Klam), chov. Marek Richter, Jívka, maj. ZH Písek, s.p.o.,  velmi zdařilý produkt kmene Przedswit , impozantní hřebec vyniká exteriérem a silou kostry, kvalitním pohybem i skokem
    Pod článkem si můžete prohlédnout fotografie jednotlivých hřebců i s původy, více informací o samotných hřebcích a podmínky plemenitby potom hledejte na http://www.muller-equine.cz/.
    Dvouletí hřebci jsou tradičně předváděni po dva dny, přičemž měření a předvádění na tvrdém povrchu probíhá první den a pohyb a skok ve volnosti oba dva dny. Dvoudenní model tak dává komisařům lepší možnost posouzení koní a hřebcům šanci prohlédnout si první den prostředí a podat druhý den optimální výkon.


Equinní Reprodukční Centrum Mnětice

    Z původně 18 přihlášených přijelo do Mnětic 13 dvouletých hřebců, což byl po dvou početně slabých ročnících potěšující počet. Velmi si vážíme četného zastoupení hřebců tuzemského chovu (7 ze 13) a jsme rádi, že naši chovatelé projevují o výběry zájem.
    PRINS – QUI V. H. APPELSVOORDEHOF (BWP, Denzel v´t Meulenhof – Latano – Alcanar xx), maj. Erik de Winter, připravován rodinou Hanákových z Pernarce, mohutný ryzák vyniká pohybem a obrovskými skokovými schopnostmi, silou a jistotou ve skokové řadě, schopností improvizace a ochotou k práci
    CHRISTIAN LIBERTY (Old. Springpf., Christian – Ginger Lady po Cannavaro – Lord Liberty), maj. Jaroslav Teplý, Bučina a Václav Horký, Dubenec, hřebec s některými exteriérovými nedostatky předváděl po oba dny opravdu mimořádné skokové schopnosti a vnitřní vlastnosti jako charakter, ochotu k práci, vlohy pro výkon a temperament.
    Equinní Reprodukční Centrum ERC s.r.o. je středisko, které se zabývá intenzivní reprodukcí koní, velké úspěchy sklízí v oblasti inseminace a transferu embryí. Centrum nabízí chovatelům bohaté zkušenosti v oblasti reprodukce a šlechtění koní.


Předvýběry 2letých hřebců pro PK CS Mnětice.

    Po přestávce, během níž měli návštěvníci k dispozici občerstvení, se konala ukázka skoku ve volnosti. Krasavci Mineral, Con Me (Cooler Than Me), Rubicon, Carpalo, Cyril, Sagitta, Artist-L a Ojoetsjni´s Grevenrit měli možnost ukázat své skokové kvality. A bylo skutečně na co se dívat. Lehkost a elegance, s jakou zvládli tito výborní skokani překážky, byla opravdu úchvatná. Favoritem mezi zúčastněnými koňmi byl hřebec Carpalo, který překonal úctyhodných 150 cm, za ním následoval krasavec Cyril, který si troufnul na 145 cm. Ani ostatní však neudělali svému jménu ostudu a skočením překážky kolem 130 cm sklidili zasloužený potlesk.
    Závěrem je nutno říci, že předváděcí dny mají již několikaletou tradici a každým rokem si získávají stále více návštěvníků, ať už z řad odborníků, zájemců o kvalitní potomstvo svých koní nebo z řad laické veřejnosti, která do areálu ERC chodí obdivovat výsledky mnohaleté práce celého týmu.
    Jako druhý nejlepší byl vybrán holštýn CORNESSINI (Cornet Obolensky – Cassini I – Calido I) majitele Ondřeje Nágra z Mariánských Lázní. Tmavý hnědák vynikal krom nesporných skokových schopností zejména jistotou při překonávání skokové řady, optimálním temperamentem a působil celkově velmi dobrým dojmem.
    Equinní Reprodukční Centrum je soukromé zařízení, které vzniklo privatizací bývalého střediska reprodukce koní Výzkumné stanice pro chov koní Slatiňany. Toto středisko dosáhlo významných úspěchů v oblasti intenzívní reprodukce koní, zejména inseminace a transferu embryí.


Aktuálně nejlepší A1/1 v tepl. chovu?

    Úvod patřil nádhernému běloušovi Sacramoso Espada XI, který pod sedlem P. Macka zazářil ve dvou drezurních vystoupeních. Následoval duet čtyřletých krasavců Sagitty (v sedle H. Müllerová) a Rubicona (jezdkyně E. Jančářová), kteří v žádném případě svým výkonem a elegancí nezaostali za zkušeným matadorem Sacramosou.
    Celá akce byla velmi dobře připravena a organizátoři ukázali, že jsou profesionálové nejen v oboru reprodukce koní. Program byl provázen výborným komentářem pana Zdeňka Müllera a celou atmosféru umocnil vhodně vybraný hudební doprovod. Návštěvníci měli zdarma k dispozici katalogy plemenných hřebců s údaji o původu koně a s dosaženými výsledky. V areálu bylo zajištěno parkování a pořadatelé se postarali o to, abyste byli velmi dobře navigováni a neminuli cíl své návštěvy.
    Uplynulý víkend, 5. - 6. 3. 2011, byl ve znamení přehlídek hřebců u nás i v zahraničí. Již druhý předváděcí den plemenných hřebců se konal v Equinním Reprodukčním Centru v Mněticích. Druhou akcí, kam se mohli čeští chovatelé vydat, byla přehlídka německého hřebčína Sprehe ve Vechtě, i z této události vám přineseme ještě dnes reportáž.
    Letošní ročník byl silný i kvalitativně, hřebci předváděli výborné výkony, což se odrazilo jednak v hodnocení a také, jak doufáme, ve spokojenosti diváků.


Předváděcí den hřebců v ERC s.r.o. Mnětice

    Komise vybrala 8 hřebců. Jako vítěze výběru ocenila hřebce domácího chovu, příslušníka PK ČT, tmavého hnědáka BANNANY (1859 Quintero´s Cassiny – Crazy Cecil Girl po Cent Timpex, z rodiny albertovské ST skokanky Bariery po Arras), chovatele a majitele Luboše Kozáka ml. Hřebec korektního exterieru se po oba dny předvedl zejména výtečně ve skoku  a prokázal vhodné vnitřní vlastnosti jako vlohy pro výkon, temperament, ochotu k práci a charakter. Výběrová komise zároveň při závěrečném dekorování vyzdvihla příkladnou chovatelskou práci Luboše Kozáka staršího. Jeho hřebec 1859 Quintero´s Cassiny byl rezervním vítězem výběru PK CS v roce 2012, působil 4 roky v přirozené plemenitbě na stanici Zahájí a zároveň ve sportu, kde zvítězil ve finále KMK. Loni představil na výběru 1 potomka a letos 3 hřebce, z čehož dva, velmi kvalitní, pocházeli z matek z prověřených českých rodin a byli vybráni (dalším vybraným synem byl AMANT z matky 17/ 25 Sisi po 907 Curier Carilex z rodiny albertovské klisny 794
    Tentokrát tradičnímu výběrovému programu ještě den předtím ve čtvrtek 16. 11. předcházel „předkrm“ v podobě výkonnostních zkoušek 13 tří a čtyřletých hřebců, kteří absolvovali 80-denní test PK CS (těmto výkonnostním zkouškám je věnován samostatný článek).
    Komise letos pracovala ve složení: MVDr. Vít Holý (předseda komise), MVDr. Jindřich Müller, Rudolf Doležal, Zdeněk Hruška a Jiří Kotyza. Velmi kvalitním odborným komentářem oba dny doprovázel Jan Chýle.
    Přestože byla tato chvíle pro hřebce beze sporu úžasná a bylo znát, jak jim pohyb a volnost dělá radost, nebyl pro ně žádný problém nechat se opět chytit a v klidu se opět provést na ruce.
    Neděle 6. 3. 2011 přilákala do Mnětic milovníky krásných koní. Konal se zde již tradiční Předváděcí den plemenných hřebců, které inseminační stanice nabízí v letošním roce k připouštění klisen. Letos podruhé měli návštěvníci možnost shlédnout úžasnou přehlídku elegance, vznešenosti a temperamentu.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00