Jak na věc


schodky v tlumačově

Politicko–společenská revue Centra pro studium demokracie a kultury

    Barack Obama Evropa Evropská unie Lisabonská smlouva NATO Německo ODS Polsko Rusko Spojené státy americké TOP 09 USA Václav Klaus demokracie dluhová krize ekonomika euro evropská integrace komunismus konzervatismus levice pravice volby ČSSD Česká republika
    V současných diskusích, jak se objevují na stránkách českého tisku, se jako hlavní negativum schodku státních financí vidí finanční zatížení příští generace, která bude dnes nadělané dluhy splácet. Znamená současný schodek státních financí, který je financován zadlužováním státu, skutečně vždy břemeno pro příští generace? Odpověď není jednoduchá, protože záleží na tom, na co byly státem vypůjčené prostředky použity, jaký je z toho prospěch, kdy a pro koho, a na ne posledním místě i na podmínkách, za nichž si stát peníze na finančním trhu vypůjčil.
    Schodkovost veřejných financí tedy souvisí s problematikou hospodářského růstu. Heslo potřeby hospodářského růstu zní sympaticky a lehko si získá příznivce. Vždyť kdo by protestoval proti hospodářskému růstu! Obecně je však možné říci, že čím větší je podíl veřejných financí na HDP, tím menší je naděje na rychlý hospodářský růst. Srovnejme si z tohoto hlediska USA a EU!


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00