Jak na věc


skalní hrad sloup v čechách-přístup na hrad

Skalní hrad na mohutném osamělém pískovcovém suku ve stejnojmenné obci, 7 km SV od České Lípy

    Skalní hrad Sloup byl vystaven na 30 metrů vysoké pískovcové skále ve 13. století rodem Ronovců, krátce poté se ho ujala příbuzenská větev pánů Berků z Dubé. Během třicetileté války byl hrad zničen a již nikdy neobnoven. V druhé polovině 17. století byl zbytek hradu věnován poustevníkům, kteří zde z pozůstatků hradu vystavěli poustevnu s kaplí. Ta je až do současnosti dominantou obce. Z původního hradu je zachován pouze přístup na skálu Rytířskými schody, několik skalních světniček a hladomorna. Z pozdější poustevnické éry jsou zde k vidění poustevnické cely, křížová chodba a podzemní kaple. Hrad je známý sochou poustevníka, který dalekohledem pozoruje okolí. Děti jistě najdou zalíbení ve čtveřici barevných sklíček, které při pohledu skrz simulují Sloup v Čechách ve všech ročních obdobích.
    Během léta se v kapli konají koncerty mladých umělců, které si za dobrovolný příspěvek můžete poslechnout a vychutnat si úžasnou akustiku a výjimečnou atmosféru. Chcete- li skvělý zážitek ještě více umocnit, zavítejte na jeden z nabízených koncertů po setmění.
    Budete- li se držet značení, určitě po cestě k věži neminete skalní divadlo. Zastavte se zde, poseďte a třeba si i prolezte průchozí skály, jimiž je divadlo tvořeno. Zejména pro děti je to velký zážitek. A najdete- li čas večer, zavítejte na jedno z mnohých představení. Hrají se pohádky, ale i hry pro dospělé. Program nejen skalního divadla, ale jistě i rozpis koncertů na hradě najdete na stránkách obce Sloup v Čechách.
    S parkováním není problém, přímo pod hradem se nachází hlídané parkoviště. Rovněž je Sloup v Čechách snadno přístupný autobusy z České Lípy, či Nového Bory. Zároveň obec leží na trase cyklistických a turistických cest, čímž se tato krásná vesnice stává velmi atraktivním cílem výletníků.


Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00