Jak na věc


tři oříšky pro popelku zajímavosti

Videa k pohádce Tři oříšky pro Popelku (1)

    Popelka je sirotek po  zemřelém bohatém statkáři. Na něm ale začíná vládnout její zlá a lakomá macecha se stejně zlou dcerou Dorou. Popelka musí zastávat všechny domácí práce, ale protože je pracovitá a dobrosrdečná, vše statečně snáší. Právě proto ji má ostatní služebnictvo v lásce.
    Princ se rozhodne hledat svoji nevěstu právě podle střevíčku. Přijíždí na statek, kde už macecha s Dorou tuší, kdo je záhadná dívka z plesu. Zajmou Popelku a začnou Doru vydávat za krásnou dívku z plesu. Dora s matkou ujíždějí princi, ale po krátké honičce se jejich kočár propadá do vody a princ odhaluje jejich podvod. Princ se vrací na statek a hledá svoji nevěstu. V tu chvíli na statek přijíždí na Juráškovi Popelka oblečená do svatebních šatů ze třetího oříšku. Ovšem, aby se stala Popelka princovou nevěstou, musí uhádnout hádanku, kterou mu Popelka dala již na plese. „Tváře umouněné od popela, ale kominík to není. Klobouk s peřím, luk a kamizola, ale myslivec to není. Šaty s vlečkou stříbrem vyšívané, ale princezna to není.“ V tom už celý statek ví správnou odpověď a princ konečně nachází svou ztracenou nevěstu – Popelku.


Děj pohádky Tři oříšky pro Popelku

    Příběh chudé dívky, která se stane sirotkem, znají malí i velcí snad po celém světě. Tato filmová verze vznikla ve spolupráci s tehdejším Východním Německem v roce 1973, za níž stál Václav Vorlíček. Pohádka vzniká na motivy Boženy Němcové a hlavní hrdinové jsou obohaceni o nové vlastnosti. Popelka skvěle ovládá jízdu na svém koni Juráškovi, umí střílet z kuše a přátelí se sovou Rozárkou. Prince naopak láká lov a zábava s přáteli ovšem na úkor učení se etikety.
    Tři oříšky pro Popelku je pohádka, která snad nikdy neomrzí. Pohádka dostala také přezdívku „vánoční“, protože se odehrává za tuhé zimy. Ovšem původně se měla točit v létě. Také natáčení se zvířaty bylo náročné. Sovu Rozárku, která měla v pohádce mrkat, musel režisér Vorlíček opatrně šťouchnout špejlí. Pohádka Tři oříšky pro Popelku se nevysílá nejen u nás, ale vidět ji mohou také diváci z Norska, Španělska, ale také Spojených Arabských Emirátů. I toto je důkaz o tom, že příběh Popelky je znám lidem z různých kousků světa.
    Jednou se krajem nese zpráva, že král s královou a princem navštíví statek. Macecha s dcerou se velmi těší, až je královský průvod navštíví, ale k jejich zklamání se princ nedostavil. Princ ale uprostřed lesů potkává dívku s tváří od popela. Princ je ale za svoje zpoždění potrestán. Jeho otec chce uspořádat bál, kde si má princ vybrat nevěstu. Pozvány mají být všechny bohaté dívky z království a jednou z nich je právě Dora.


Písničky k pohádce Tři oříšky pro Popelku (1)

    Pohádková klasika s pohádkovou princeznou Libuškou Šafránkovou a princem Pavlem Trávníčkem rozněžní snad každého diváka, který si zapne televizi na Štědrý den. Již několik let po sobě je tato pohádka řazena do svátečního programu a není se čemu divit.
    Na statku probíhají přípravy na ples. Jeden ze služebníků, čeledín Vincek, je poslán do města pro látky a cestou zpět usíná. V tu chvíli spatří princ se svou družinou spícího Vincka a sestřelí mu ptačí hnízdo na hlavu. V něm jsou ale tři oříšky, které dá Vincek Popelce. Popelka nechá oříšky hlídat svou kamarádkou Rozárkou. Právě Rozárka svým houkáním radí Popelce, aby oříšek rozlouskla. Místo jadérka se v oříšku objeví lovecký oděv, ve kterém se Popelka setkává s princem a získává od něj prsten. Ve druhém oříšku jsou ukryty plesové šaty. Popelka se i přes zákaz vydává na ples, kde prince naprosto uchvátí. Ovšem když Popelka utíkala z plesu zůstal její střevíček na schodišti.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00