Jak na věc


talířovka ušatá oči

Sem prosím pište všechny Vaše komentáře a zkušenosti.

    Talířovku svítivou tvoří vysoko klenutý, téměř polokulovitý plovací zvon o průměru 10 cm a čtyři dlouhá, na vnější straně zřasená příústní chapadla. Na obvodu zvonu vyrůstá 8 vláknitých, i přes metr dlouhých chapadel. Vnější strana zvonu i příústní chapadla jsou pokryty víceméně početnými žahavými bradavkami. Zbarvení je proměnlivé, často modrofialové, ale i s růžovými tóny. Žahavé bradavky jsou výrazně zbarvené.
    U většiny medůz existuje během vývoje střídání pohlavní a nepohlavní generace. U talířovky svítivé ale chybí polypové stadium a medúzy vznikají přímo z plovoucích larev. Jak již napovídá její jméno, dovede talířovka svítivá světélkovat. Potravou jsou jí drobné rybky a plankton. Příústní i obvodová chapadla jsou bohatě poseta bateriemi žahavých buněk, zvon o něco méně. Její jed je směsí bílkovin. Protože se tento druh vyskytuje běžně u pobřeží velké části světa, bývá nejčastěji zdrojem žahnutí ze všech medúz právě on. Dotek žahavého orgánu způsobí okamžitou bodavou bolest. Na zasažených místech vzniknou pupínky až puchýřky, poškození se hojí jen zvolna. Intenzivní žahnutí může vyvolat vznik jizvy, po které zůstane pigmentová stopa. Zejména zasažení větší části těla může mít za následek nevolnost až zvracení, slabost, bolesti hlavy a vzácně dokonce i ztrátu vědomí. Většina případů však má lehčí průběh. Po opakovaném zasažení může vzrůstat citlivost postiženého.


Velká encyklopedie akvarijních rybiček

    Talířovka svítivá je tvořena vysoko klenutým, téměř polokulovitým plovacím zvonem o průměru 10 cm a čtyřmi dlouhými, na vnější straně zřasenými příústními chapadly.
     Čeleď:Pelagiidae Původ: Atlantický, Indický a Tichý oceán Maximální velikost: průměr klobouku 3 cm, délka ramen 90 cm Potrava: plankton Charakteristika: Většina talířovek má na dlouhých ramenech množství žahavých buněk. Tyto buňky je chrání před nepřáteli a pomáhají jim lovit plankton. Talířovky mohou mít rozličné zbarvení, například žluté, červené nebo hnědavé.
    Talířovka je vhodná pro rozvoj obratnosti a celkové koordinace těla. Naše přírodní akátová hřiště se vyrábí na severní moravě, realizujeme však projekty po celé České republice.

Copyright © Dossani milenium group 2000 - 2020
cache: 0000:00:00